Metro wozi 140 mln pasażerów rocznie

Warszawa

Maciej Wężyk / tvnwarszawa.plMetro będzie jednak jeździło nocą?

139,2 mln pasażerów przewiozło warszawskie metro w ubiegłym roku. Najpopularniejszą stacją pozostaje Centrum. Na podium znalazły się także Ratusz Arsenał i Politechnika.

- Rekordowa liczba pasażerów przewieziona w dzień powszedni to 568 tysięcy. Dane uwzględniają 5 procent osób, które korzystają z wind, otwierają wyjścia ewakuacyjne albo przeskakują bramki – mówi tvnwarszawa.pl Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego. Podczas weekendu frekwencja w podziemnej kolejce była niższa i wyniosła 319 tysięcy pasażerów w soboty, 231 tysięcy w niedziele.

Latem otworzyli bramki

W porównaniu rok do roku, liczba pasażerów utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W 2012 roku wyniosła 139,2 mln, w 2011 – 140,4 mln, w 2010 – 140,2 mln. Skąd milionowy spadek?

- Prawdopodobnie wynika to z dwóch czynników. Podczas Euro 2012 w dni meczowe, jedna bramka była cały czas opuszczona. Po drugie, budowa II linii metra powodowała czasowe utrudnienia. Kiedy zamknięto stację Świętokrzyska i jeździliśmy wahadłowo, bramki znów zostały opuszczone i wiele osób z tego skorzystało. Tym samym system nie zliczał korzystających w tym czasie z podziemnej kolejki – tłumaczy Siedlecki.

Luźniej na Świętokrzyskiej

Najpopularniejszą stacją pozostaje Centrum, z której skorzystało łącznie 18,7 mln pasażerów. Rok wcześniej zarejestrowano ich 17,6 mln. Mogło mieć to związek z remontem torowiska na ul. Marszałkowskiej, którą przez wakacje nie jeździły tramwaje.

Kolejne najczęściej uczęszczane stacja to Ratusz Arsenał (14,89 mln) i Politechnika (12,78 mln).

Do poziomu dwucyfrowego zbliża się także Wilanowska. W zeszłym roku przewinęło się przez nią 9,24 mln osób.

Wyłączenie Świętokrzyskiej w związku z budową metra spowodowało spadek liczby pasażerów na pobliskiej stacji: z 6,43 mln w 2011 do 5,15 mln w 2012 roku.

Młociny popularniejsze

- Spory skok odnotowaliśmy na Młocinach, co może mieć związek z otwarciem mostu Skłodowskiej-Curie. Tam w ciągu roku liczba pasażerów zwiększyła się z 3,93 mln do 5,3 mln – tłumaczy pracownik biura prasowego spółki.

Najmniej popularną stacją są wciąż Stare Bielany. Z otoczonego w dużej części starymi willami przystanku korzystało w ubiegłym roku 2,7 mln osób.

bako/par