Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Metro ruszyło. Podtopienia przez brak zapór

Najnowsze

TVN 24Mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra

W wyniku gwałtownych opadów i zalania stacji, pociągi metra przez trzy godziny nie kursowały od stacji Świętokrzyska do stacji Słodowiec. Metro ponownie ruszyło na całej długości około 17.30.

- Woda napływała przez wejścia, po schodach i wlewała się na perony. Musieliśmy odciąć napięcie w szynie zasilającej - powiedział na antenie TVN 24 Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

- Antresole stacji są otwarte, można się tam schronić przed deszczem, choć tam też jest woda - dodał.

Najpierw jedna, teraz cztery

Po godzinie 14 z ruchu wyłączona została stacja Dworzec Gdański, ale sytuacja gwałtownie się pogorszyła. Metro zmuszone było do wyłączenia stacji Ratusz Arsenał, Dworzec Gdański, Plac Wilsona i Marymont. Pociągi kursują w dwóch pętlach - do Kabat do Świętokrzyskiej oraz od Młocin do Słodowca.

Jak poinformował ZTM, od godz. 15:50 uruchomienie linii zastępczej za metro na trasie METRO CENTRUM - METRO SŁODOWIEC.

Około godz. 17.30 poinformowano, że metro kursuje juz na całej długości. - Wcześniej musieliśmy odpompować wodę ze stacji i tuneli, sprawdzić wszystkie instalacje i urządzenia. Bezpieczeństwo pasażerów jest dla nas najważniejsze. Okazało się, że możemy przywrócić ruch i tak zrobiliśmy - powiedział na antenie TVN24 Malawko.

Zapory tylko na niektórych stacjach

- Dotychczas te stacje były odporne na burze i ulewy. Dzisiajsza była jednak wyjątkowa. Napłynęło tyle wody, że to przekroczylo możliwości kanalizacji metra - powiedział rzecznik.

Jak dodał Malawko, na południowym odcinku metra, stacje mają zapory, które przy dużych opadach deszczu są zamykane. - Na stacjach północnych projektanci takich zabezpieczeń nie przewidzieli i nie było raczej takiej konieczności, bo tam takie opady zdarzały się dotąd rzadko - dodał.

Metro znowu kursuje na całej długości | tvn24

Mówi Krzysztof Malawko, rzecznik Metra WarszawskiegoTVN24

CZYTAJ WIĘCEJ O ULEWIE W WARSZAWIE ran/roody