Metro przyspiesza. Świętokrzyską zamkną 18 czerwca

Warszawa

| Newspix, Instagramfot

Budowa II linii metra wreszcie zaczynie się rozpędzać. Już 18 czerwca wykonawca planuje zamknąć ciąg ulic Prostej i Świętokrzyską pomiędzy rondem Daszyńskiego i Marszałkowską. Miesiąc później zamknięty ma być już cały odcinek Świętokrzyskiej aż do Powiśla.

Po tym jak wojewoda w ekspresowym tempie wydał pozwolenie na budowę stacji Rondo ONZ, nadeszły kolejne dobre wiadomości - miejski inżynier ruchu zatwierdził organizację ruchu umożliwiając zamknięcie ul. Świętokrzyskiej.

Utrudnienia tuż tuż

Oznacza to, że budowa metra na dobre się rozkręca. Jednocześnie mieszkańcy powinni oswajać się z nadchodzącymi ogromnymi utrudnieniami. – Zamknięcie ruchu w obie strony na odcinku od ronda Daszyńskiego do Marszałkowskiej planujemy na 18 czerwca – zapowiada Francesco Paolo Scaglione z konsorcjum AGP, wykonawcy II linii. – Prawdopodobnie w lipcu zostanie zamknięty w drugi odcinek, aż do Powiśla – dodaje.

Wszystko pod warunkiem, że wojewoda mazowiecki wyda pozwolenie na budowę stacji Świętokrzyska równie szybko, jak na stacje Rondo ONZ. Tu tempo wydawania decyzji zostało skrócone z 65 dni do tygodnia.

Marszałkowska przejezdna

Jednocześnie wykonawca zapewnia, że po zamknięciu ulicy Świętokrzyskiej będzie można przejechać z północy na południe zarówno przez rondo ONZ, Daszyńskiego jak i skrzyżowanie i ul. Marszałkowskiej ze Świętokrzyską.

Gdzie zabiorą „czterech śpiących"?

Gorzej wygląda sytuacja po praskiej stronie inwestycji. Nie ma pozwoleń na stacje Dworzec Wileński i Stadion, gdzie ratusz nie może dogadać się z właścicielem Portu Praskiego w sprawie odszkodowania za grunt. Jednak TBM w stronę Pragi i tak nie wyruszy wcześniej, niż na początku roku. Wciąż nie ma też ostatecznej decyzji gdzie ma być przeniesiony Pomnik Braterstwa Broni, czyli tzw."pomnik czterech śpiących". 26 maja będą na ten temat dyskutować radni Pragi Północ. Nie pomaga w zaplanowaniu robót na Dworcu Wileńskim również konieczność zapewnienia przejezdności wokół dworca na czas trwania turnieju Euro 2012. Mimo to, władze metra zapewniają, że tu kolizji terminów nie będzie.

Maciej Czerski