Metro kursuje bez utrudnień

TVN Warszawa

| tvn24Bez utrudnień w metrze

Metro kursuje na całej długości linii. Stacje Świętokrzyska i Centrum są otwarte dla pasażerów - poinformował we wtorek Zarząd Transportu Miejskiego. W poniedziałek z powodu prac na budowie II linii metra pociągi nie kursowały między stacjami Ratusz Arsenał - Politechnika

Pomiędzy stacjami Świętokrzyska i Centrum pociągi mogą kursować ze zmniejszoną prędkością- zaznacza ZTM.

Wykonawca II linii przyznał, że źle oszacował czas przebijania ścian pod łącznikiem przesiadkowej stacji Świętokrzyska. Jeszcze w poniedziałek stacje Centrum i Świętokrzyska musiały być zamknięte. Od wtorku pociągi znów kursują - podało Metro Warszawskie.

"Zgodnie z aktualnym stanem zaawansowania budowy tunelu II linii metra informujemy, że w dniu jutrzejszym, wtorek 14 maja 2013, pociągi metra będą kursować normalnie. W tunelu I linii przed stacją Świętokrzyska od strony południowej pociągi metra będą jeździć ze zmniejszoną prędkością" - poinformował w poniedziałek przed godz. 22 Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

- Pociągi zwalniają na odcinku 100 metrów przed i za stacją Świętokrzyska. Zamiast zwyczajowych 50 km/h jadą tam z prędkością 30 km/h - sprecyzował we wtorek rano Malawko.

Dłuższe drążenie

Tarcza "Maria" miała przejść pod tunelami I linii metra w weekend 11 i 12 maja. Niestety, dwie doby nie wystarczyły do przeprowadzenia tej operacji, tarcza przeszła w całości tylko pod tunel w stronę Kabat.

Dlatego warszawiacy wciąż nie mogli korzystać ze stacji Centrum i Świętokrzyska. Doprowadziło to do dużych utrudnień w komunikacji miejskiej. Internauci mówili o chaosie i dezorganizacji. Pasażerowie nie mieścili się w zastępczych autobusach i tramwajach.

Miała przebić trzy ściany

Dlaczego w weekend "Marii" nie udało się wydrążyć zaplanowanego odcinka w całości?

– Tarcza do przebicia miała łącznie trzy betonowe ściany. To są delikatne operacje, a przebijanie trwało dłużej niż przewidywaliśmy - mówi tvnwarszawa.pl Mateusz Witczyński, rzecznik spółki AGP Metro Polska, która buduje II linię metra.

Jak tłumaczy, musiała przebić się przez kilkunastometrową warstwę scalonego iniekcjami gruntu, dwie ściany konstrukcyjne łącznika między stacjami I i II linii oraz zeskalony grunt zabezpieczający tunele I linii metra.

Więcej czasu

- Operacja miała zakończyć się w niedzielę nad ranem, jednak o godz. 21 okazało się, że potrzebujemy więcej czasu – wyjaśnia Witczyński.

Po południu na profilu budowy II linii metra na portalu społecznościowym pojawił się żartobliwy komunikat:

Żartobliwy komunikatBudowa II linii metra / Facebook
Mówi Krzysztof Malawko, rzecznik Metra WarszawskiegoTVN 24

lata,PAP/b//mz/ec

Trudny poranek dla pasażerówLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl