Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Metro: informacja o utrudnieniach w kilkanaście sekund

Warszawa

Marcin Gula/ tvnwarszawa.plNowe tablice informacji pasażerskiej

Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na rozbudowę systemu informacji pasażerskiej. Nowością mają być komunikaty głosowe i tekstowe informujące o nagłych zdarzeniach, które wpływają na kursowanie podziemnej kolejki.

- To będzie duże ułatwienie dla pasażerów. Bardzo często dochodziły do nas uwagi, że w nagłych przypadkach nie ma informacji o utrudnieniach w kursowaniu - mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy warszawskiego metra.

O jakie nagłe zdarzenia chodzi? To przykład: na stacji centrum jest wypadek. Całą stację trzeba wyłączyć z ruchu. Metro dojeżdża tylko do Świętokrzyskiej i od drugiej strony do Politechniki. Po rozbudowie systemu, na każdej stacji będzie można usłyszeć lub przeczytać komunikat o tym zdarzeniu.

Obecnie na monitorach informacje o utrudnieniach nie pojawiają się. Jedynie można usłyszeć komunikaty głosowe ale i to nie na każdej stacji.

Ponadto nowy system będzie ułatwieniem dla obsługujących go osób. Dotychczas w nadanie komunikatu było zaangażowanych kilka osób.

– Teraz będzie można go nadać po kilku kliknięciach w komputerze. To spowoduje, że od momentu powstania zdarzenia już po kilkunastu sekundach pasażerowie dostaną informację o utrudnieniach – precyzuje Malawko.

Wymienili monitory

Pierwszy etap rozbudowy systemu rozpoczął się już w ubiegłym roku. Wtedy na kilku stacjach monitory wymieniono na większe. System zyskał również nowe płyty główne, dyski, procesory, karty graficzne.

Firmy chętne do wdrożenia nowych funkcjonalności w systemie mogą składać swoje oferty do 17 kwietnia. Jeżeli całą procedura przetargowa przebiegnie sprawnie, umowa zostanie podpisana w maju. Wykonawca wszystkie prace będzie musiał zakończyć do listopada tego roku, aby system mógł w pełni ruszyć od grudnia.

bf//ec