Najnowsze

Metro dotarło na Targówek. Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami

Najnowsze

Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami ze stacji Trocka
Pierwszy pociąg odjechał z pasażerami ze stacji TrockaTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Minutę po 12 pierwszy pociąg metra odjechał z pasażerami ze stacji Trocka. Od tej chwili pociągi II linii metra będą zatrzymywały się na trzech nowych stacjach. Oficjalne wydłużenie linii o północno-wschodni odcinek stało się faktem.

Nowe stacje metra otwarte zostały na Pradze Północ i Targówku. Oznacza to, że II linia metra po wschodniej stronie Wisły nie będzie kończyła się na stacji Dworzec Wileński. Pociągi pojadą dalej przez stacje Szwedzka i Targówek Mieszkaniowy do stacji Trocka.

Ich budowa - wraz z tunelami, wentylatorniami i torami odstawczymi - trwała trzy lata. Zakończyła się w maju. Kosztowała ponad miliard złotych, a część tej kwoty pokryły środki unijne. W piątek, 13 września, wojewoda mazowiecki poinformował o decyzji Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, która zezwala na ich użytkowanie.

Władze miasta zapowiedziały, że w inauguracyjny kurs pociągi ruszą już w niedzielę. Punktualnie w samo południe na peronie stacji Trocka zjawiły się tłumy mieszkańców. Pierwszy pociąg w kierunku Ronda Daszyńskiego wypełnił się po same brzegi. Pojechali nim między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Witold Naturski, była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz radni. Towarzyszyli im dziennikarze.

Darmowe przejazdy i piknik

Przejazd całą drugą linią z Woli na Targówek, wraz z przystankami na wszystkich 10 stacjach, ma trwać niecałe 20 minut.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przez całą niedzielę przejazdy pociągami II linii metra byłybezpłatne.

Nowe stacje na II linii metraMetro Warszawskie

Uruchomieniu nowego odcinka towarzyszyły atrakcje. Okolicznościowy piknik odbył się na parkingu przy wejściu na stację Targówek Mieszkaniowy, czyli u zbiegu ulic Ossowskiego i Pratulińskiej.

"Od godziny 11.00 do 14.00 na warszawiaków czekać będą między innymi stoiska Zarządu Transportu Miejskiego i miejskich przewoźników, a także iluzjoniści i animatorzy" - zapowiadał w komunikacie ratusz.

Plany zakończenia budowy II linii metraMetro Warszawskie / tvnwarszawa.pl

Zmienią się trasy autobusów

Wraz z wydłużeniem II linii metra zmienią się trasy autobusów kursujących na Targówku i Pradze Północ.

Pierwszą nowością będzie jednak start linii 269, która dowiezie pasażerów do stacji Targówek Mieszkaniowy. Autobusy wyruszyły na trasę w niedzielę około godziny 11. Będą kursować co 10 minut przez cały tydzień.

Pozostałe zmiany mają zostać wprowadzone po kilku dniach od uruchomienia nowego odcinka metra. Urzędnicy zapowiadali, że nastąpi to w jeden z weekendów, tak aby wszyscy mieszkańcy zapoznali się wcześniej z nowymi trasami.

Inaczej pojadą autobusy linii: 120, 140, 160, 162, 212, 256, 262, 340, 345, 412, 512, 515, 527, 738 i E7. O szczegółach informowaliśmy pod koniec sierpnia. ZTM nie podaje na razie konkretnej daty, kiedy zaczną one obowiązywać.

O planowanych zmianach ZTM informuje też na swojej stronie. Od niedzieli, 15 września, zmienią się także nazwy niektórych przystanków autobusowych i tramwajowych.

kk/r

Pozostałe wiadomości