Metro dobre, nawet bardzo

Warszawa

Maciej Wężyk /tvnwarszawa.plJak oceniasz metro?

Ponad 90 proc. warszawiaków pozytywnie ocenia metro. Uważają, że jest bezpieczne, a ich ulubioną stacją pozostaje "Plac Wilsona". Metro Warszawskie opublikowało wyniki corocznych badań opinii.

Metro Warszawskie po raz kolejny postanowiło sprawdzić, jak warszawiacy oceniają jakość jego usług. Przez 7 dni, na przełomie maja i czerwca 1562 osoby zapytanio, jak jeździ im się stołeczną kolejką.

Badanie przeprowadzono na 21 stacjach w godzinach kursowania pociągów, a wyniki są już opublikowane na oficjalnej stronie metra.

Jakie wnioski płyną z badania? Aż 94,8 proc. ankietowanych zadeklarowało, że są zadowoleni z usług metra. Pytani byli o ocenę częstotliwości kursowania, bezpieczeństwo czy udogodnienień dla osób niepełnosprawnych.

Pozytywnie, bardzo dobrze

Mimo gigantycznych problemów komunikacyjnych w Warszawie, ankietowani nie ocenili usług metra gorzej niż w roku 2011. Z badania wynika nawet, że wzrosła liczba osób oceniających jego działanie, jako "bardzo dobre" (z 33,3% w 2011 do 38% w 2012 r.) Najwyżej oceniają stołeczne metro Ci, którzy korzystają z niego codziennie.

Łyżką dziegciu jest to, że od 2 lat obniża się wskaźnik zadowolenia z częstotliwości kursowania metra w godzinach porannych. Autorzy badania zauważają, że "wymaga to uwagi".

"Sprawne w warunkach bojowych"

Zaskoczeniem nie jest również to, że warszawiacy oceniają metro, jako najbezpieczniejszy środek komunikacji w stolicy ani to, że kolejka podziemna "zachowuje sprawność w warunkach bojowych".

To, co nie podoba się pasażerom, to fakt, że "komunikaty w metrze są słabo zrozumiałe", "nie ma komunikatów w języku angielskim", "za mało jest wyświetlaczy w wagonach i na peronach". Warszawiacy proponują również kampanie edukacyjną dotyczącą zachowania w metrze ("sposób stawania na schodach", "ustępowanie miejsca starszym", "nieblokowanie dostępu do drzwi").

Piąty rok z rzędu ulubioną stacją warszawiaków jest Plac Wilsona. W tym roku niegdysiejszego lidera – Wilanowską – pokonała również stacja Stare Bielany. I wydaje się, że w przyszłości tylko ona może zagrozić "eleganckiemu Wilsonowi".

PRZECZYTAJ DOKŁADNĄ OCENĘ WARSZAWSKIEGO METRA

band/roody