Metro będzie jeździć szybciej

Warszawa

| Eurosportfot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Metro warszawskie będzie jeździć szybciej i częściej. Już w przyszłym roku podziemna kolejka może przejść na system sterowania ruchem SOP 2, który umożliwia prawie bezobsługową - a co za tym idzie - szybszą jazdę.

Co półtorej, a nie - jak teraz - co trzy minuty będą mogły kursować w szczycie pociągi I linii metra. Będą też jeździć szybciej - nie 60 km/h jak dotychczas, ale nawet 80 km/h.

Wszystko za sprawą nowego systemu zarządzania ruchem, który aktualnie jest wykorzystywany jedynie jako narzędzie pomocnicze dla motorniczych. Gdy tylko Metro Warszawskie otrzyma z Urzędu Transportu Kolejowego odpowiednie certyfikaty, będzie można korzystać już z pełni możliwości nowego SOP 2.

Semafory niepotrzebne

- Aktualnie maszynista kieruje pociągiem na podstawie semaforów. Gdy SOP 2 stanie się systemem podstawowym, to elektronika będzie określała prędkość pociągów czy to, kiedy mają się zatrzymać. Znacznie przyśpieszy też zawracanie pociągów - tłumaczy Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

- Aktualnie SOP 2 jest w fazie testowej i motorniczy korzystają z jego możliwości tylko na zasadzie pomocniczej. Gdy dostaniemy certyfikaty bezpieczeństwa dla systemu, a spodziewamy się tego na przełomie roku 2011 i 2012, będziemy gotowi przyśpieszyć pociągi - dodaje.

Simensy na I linię

Aktualnie metro obsługuje ponad 500 tys. pasażerów dziennie. Co roku liczba korzystających z podziemnej kolejki rośnie. Jak wylicza Michał Olszewski, szef biura funduszy europejskich, tylko w latach 2009-2010 - o 13 procent.

Natomiast po uruchomieniu centralnego odcinka II linii liczba podróżnych może wzrosnąć na I linii nawet o kolejne 300 tysięcy. Dlatego już teraz miasto zapowiada, że pierwsze pociągi Siemensa, zakupione niedawno przez Metro Warszawskie, trafią właśnie jako wsparcie na I linię.

mjc/roody