Metro: 200 dni opóźnienia. Centralny odcinek gotowy w 2014 r.

Warszawa

AGP MetroMetro opóźnione prawie siedem miesięcy

Metro Warszawskie na ok. 200 dni, czyli blisko siedem miesięcy, szacuje opóźnienie w budowie centralnego odcinka II linii metra poinformował PAP. Przesunięcie zakończenia inwestycji jest uzgadniane w wykonawcą. Pasażerowie mają pojechać II linią w 2014 r.

Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra powinna zakończyć się w październiku 2013 r. W przypadku przesunięcia terminu o siedem miesięcy, byłby to maj 2014 r.

Niewybuchy i znaleziska

Jak poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, budowę opóźniały m.in. znajdowane niewybuchy, niezaznaczone na planach instalacje, znaleziska archeologiczne. Według niego niezależne przyczyny uniemożliwiały prowadzenie robót na budowie II linii metra przez ok. 200 dni.

Lejk podkreślił, że trwają rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji ( AGP Metro Polska) o przesunięciu zakończenia inwestycji. - W pewnym momencie albo dojdziemy do porozumienia, albo podpiszemy protokół rozbieżności i będziemy starali się ten problem rozwiązać. Obie strony, czyli Metro Warszawskie (inwestor zastępczy) i generalny wykonawca dyskutują wokół terminu 200 dni- zaznaczył. - Centralny odcinek II linii metra zostanie uruchomiony w 2014 r. Takie też mamy zapewnienia ze strony wykonawcy - dodał.

O tym, że trwają rozmowy ws. zmiany harmonogramu, pisaliśmy na początku lutego.

Problemy na Powiślu

Podczas budowy centralnego odcinka II linii metra do awarii doszło m.in. na budowanej stacji Powiśle. W połowie sierpnia ub. r. stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady tunel zamknięto. Lejk powiedział, że chociaż tunel Wisłostrady jest zabezpieczony, nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarty dla ruchu. Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania tunelu Wisłostrady, przyszłych tunelu i stacji metra. Wyjaśnił, że w związku z tym obecnie odbywają się skomplikowane prace związane z nawiercaniem tunelu Wisłostrady. Dopóki roboty nie zostaną zakończone, dopóki nie zostaną przeprowadzone testy, nie będzie można mówić o terminie uruchomienia tunelu Wisłostrady i rozpoczęcia budowy metra pod spodem - powiedział.

Jak informowaliśmy na początku lutego, najprawdopodobniej kierowcy tunelem pojadą pod koniec kwietnia.

II linia metra

Warszawskie metro wydrążą cztery tarcze TBM. Dwie tarcze przekopały już tunele o długoci: 1,6 km i 1,5 km od strony Ronda Daszyńskiego. Natomiast po stronie praskiej, tarcza Wisła I jest w fazie rozruchu. Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy AGP Metro
TVN24

PAP/su//ec