Mazowsze zadłuża się na janosikowe. Chcą pożyczyć 200 mln złotych

Warszawa

sxc.huKłopoty finansowe Mazowsza

Władze województwa będą musiały wziąć ponad 200 mln złotych pożyczki z budżetu państwa, a oddać ponad 300. Pieniądze są potrzebne, bo Mazowsze nie ma za co spłacić czterech rat janosikowego.

– W obecnej sytuacji prawnej pożyczka z budżetu państwa jest jedynym rozwiązaniem. To dość dziwna sytuacja. Wszyscy choć trochę znający się na ekonomii są zgodni co do tego, że przepisy o janosikowym zniszczyły finanse Mazowsza, a samo naliczanie wysokości wpłaty na podstawie dochodów sprzed dwóch lat, w momencie, kiedy na konta urzędu wpływają śmiesznie niskie podatki, jest smutnym przykładem bubla legislacyjnego – mówi Marek Miesztalski, skarbnik Mazowsza.

W połowie września województwo ogłosiło, że nie ma z czego zapłacić kolejnej raty janosikowego: 50 mln złotych. Dlatego wpłacono zaledwie ponad 100 tysięcy złotych.

W październiku wpłacono niecały milion, ale marszałek Adam Struzik poprosił o umorzenie czterech ostatnich rat janosikowego. Minister finansów powiedział "nie".

Z pomocą przyszli posłowie. Sejm wyraził zgodę na udzielenie województwu pożyczki w wysokości 220 mln złotych.

- Oczywiście, jesteśmy wdzięczni za otwarcie tej furtki, choć chyba wszyscy zdają sobie sprawę tego, że potrzeba tu kompleksowych i ustawowych zmian. Koszty tej pożyczki również spadną na barki Mazowsza. Otrzymamy 220 mln zł, a oddać będziemy musieli o 100 mln zł więcej – podsumował Miesztalski.

Ponad 2 mld złotych oszczędności

Jednym z wymogów wzięcia podwyżki było przedstawienie programu ostrożnościowego. Zawiera on analizę sytuacji finansowej województwa, przedstawia dotychczasowe działania podejmowane w celu ograniczenia wydatków oraz wskazuje kolejne możliwe do wprowadzenia oszczędności.

Oszczędności zaplanowane są na lata 2013-2019, przyniosą 2,33 mld zł. Cięcia dotkną między innymi obszarów oświaty, kultury, organizacji pozarządowych czy remontów dróg.

Przed podpisaniem zgody na pożyczkę, plan ostrożnościowy musi zaopiniować wojewoda i Regionalna Izba Obrachunkowa.

Danina na rzecz biedniejszych

Janosikowe to danina na rzecz biedniejszych regionów Polski ustalana na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. W 2011 wyniosła ona 627 mln zł, w 2012 - 658 mln zł, w 2013 - 661 mln zł.

Jak podał urząd marszałkowski, w piątek ministerstwo finansów ogłosiło, że w 2014 roku Mazowsze będzie musiało z tego tytułu zapłacić 646,5 mln zł.

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO O JANOSIKOWYM:

Mówi Adam Struzik
tvnwarszawa.pl

bf/ran