Najnowsze

Karetki, in vitro, doświetlanie przejść dla pieszych. Mieszkańcy rozdysponowali 25 milionów złotych

Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Shutterstock, archiwum TVN, ZDMMieszkańcy Mazowsza wybrali projekty (zdjęcie ilustracyjne)

W pierwszej edycji mazowieckiego budżetu obywatelskiego wybrano łącznie 63 projekty, które mają być realizowane w przyszłym roku. Mieszkańcy województwa postawili w dużej mierze na poprawę sytuacji w służbie zdrowia, ale też bezpieczeństwo na drogach i zieleń.

37 880 osób wzięło udział w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Jeden głos można było oddać na projekt ogólnowojewódzki, a drugi na ponadregionalny. 61 procent biorących udział to kobiety. A ponad 60 procent głosów oddano za pomocą urządzeń mobilnych. Największą frekwencję odnotował podregion warszawski wschodni (wzięło udział ponad 9,1 tysiąca mieszkańców).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tyle ogólnych statystyk. Na co postawili mieszkańcy Mazowsza?

Projekty ogólnowojewódzkie

Z tej puli zrealizowanych zostanie 14 projektów, z czego trzy dotyczą stołecznych placówek zdrowia.

"Szpital Bródnowski będzie prowadził dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy poprawy wykrywalności wrodzonych wad serca u noworodków bezpośrednio po urodzeniu. Dzięki oddanym przez mieszkańców głosom placówka zakupi nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny w kompleksowej diagnostyce wad serca. Drugi projekt również dotyczy schorzeń kardiologicznych. Dzięki niemu szpital wzbogaci się w wysokospecjalistyczny ultrasonograf z funkcją 3D, który będzie wykorzystywany w diagnostyce wad serca w klinice kardiologii" – poinformował urząd marszałkowski.

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym zrealizowany zostanie projekt dotyczący diagnostyki nagłej utraty wzroku.

Do tego doposażony w dwa ambulanse zostanie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu (ten projekt zyskał 4 084 głosów, najwięcej ze wszystkich ogólnowojewódzkich). Koszt obu pojazdów to 462 tysiące złotych.

Wśród zwycięskich pomysłów znalazło się również dofinansowanie in vitro, czyli leczenia niepłodności w mazowieckich klinikach (na ten cel zostanie przeznaczonych 198 tysięcy złotych).

Podregion ostrołęcki

W podregionie ostrołęckim największą liczbę głosów (1189) zdobył projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie, chodzi o stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej. Zdecydowano też o zakupie za milion złotych dwóch ambulansów ratunkowych dla Meditransu Ostrołęka.

Podregion siedlecki

"Aż 9 projektów, w całości sfinansowanych z budżetu województwa w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zostanie zrealizowanych w podregionie siedleckim. Od karetki dla siedleckiego Meditransu przez przewodnik turystyczny po szkolenia dla kierowców – siedleckie przedsięwzięcia zaskakują różnorodnością pomysłów, na to jak można wykorzystać wsparcie województwa mazowieckiego" – opisuje urząd marszałkowski.

Podregion radomski

W tym regionie mieszkańcy postawili między innymi na miniogród botaniczny w Radomiu, film muzyczny czy remont chodnika przy ulicy Piłsudskiego w Pionkach. Postawiono również na profilaktykę próchnicy zębów u dzieci.

Podregion płocki

"Blisko 3 tys. głosów oddanych w Budżecie Obywatelskim Mazowsza na projekty w podregionie płockim pozwoli na realizację 7 z nich. Wśród zwycięskich propozycji znalazły się m.in. aktywne przejścia w Staroźrebach, konserwacja sztandaru Szkoły Powszechnej nr 2 w Sierpcu czy modernizacja wejścia głównego do szpitala wojewódzkiego w Płocku" – wylicza urząd marszałkowski.

Podregion ciechanowski

Trzy z pięciu zwycięskich projektów w podregionie ciechanowskim dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chodzi o doświetlenie lub stworzenie aktywnych przejść drogowych w Ciechanowie oraz zatoki autobusowej w Gładczynie, w powiecie pułtuskim. Jak podkreśla urząd, najwięcej głosów zdobył projekt Interaktywnej Biblioteki, którego celem jest doposażenie Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i jej czterech filii w Płońsku, Pułtusku, Mławie i Żurominie w nowoczesny sprzęt elektroniczny, np. tablety i roboty edukacyjne czy magiczną matę i ścianę.

Podregion żyrardowski

Tu zostaną zrealizowane dwa projekty. Jeden to zakup i montaż energooszczędnego oświetlenia zasilanego z paneli fotowoltaicznych w miejscach szczególnie niebezpiecznych na drodze wojewódzkiej numer 728, a drugi to warsztaty z zakresu promowania zasad zdrowego żywienia.

Warszawa

W Warszawie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zostaną zrealizowane dwa projekty. Fundusze z budżetu Mazowsza pomogą w realizacji programu wspierania i promowania karmienia piersią noworodków donoszonych i przedwcześnie urodzonych w Szpitalu Bródnowskim. Drugi dotyczy nasadzeń 150 drzew, w tym m.in. lip i klonów. Dodatkowa zieleń ma pojawić się między innymi przy Rakowieckiej, Samochodowej, Woronicza, Nowowiejskiej, Dolnej czy Świętojerskiej.

Podregion warszawski zachodni

Wśród projektów, które zostaną zrealizowane, znalazły się również m.in. ścieżki rowerowe w Piasecznie czy doświetlenia przejść dla pieszych w gminach Leszno i Grodzisk Mazowiecki. Mieszkańcy postawili również na poprawę bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej numer 630 na terenie gminy Nowy Dwór Mazowiecki.

Podregion warszawski wschodni

Tężnia solna w parku krajobrazowym w Rudce, przebudowa przejść dla pieszych na terenie gminy Nieporęt i nowe zebry na ulicy Legionowej w Markach czy zakup karetki dla mieszkańców powiatu mińskiego i okolic – między innymi na takie projekty postawili mieszkańcy tego regionu.

Projekty w ramach mazowieckiego budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane w przyszłym roku. Łączny ich koszt to około 25 milionów złotych.

Te projekty zrealizowano w Warszawie w ramach stołecznego budżetu obywatelskiego w 2020 roku:

Projekty zrealizowane w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego

Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim
Odnowiony teren przed Kościołem Pokamedulskim Facebook / Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany
wideo 2/5

Autor:ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, archiwum TVN, ZDM

Pozostałe wiadomości