Mazowsze weźmie pożyczkę na janosikowe? PO proponuje

Warszawa

TVN 24Senat zajmie się pożyczką dla Mazowsza

PO zgłosi w środę w Senacie poprawkę do ustawy o janosikowym - poinformował senator Kazimierz Kleina. Umożliwi ona Mazowszu uzyskanie pożyczki z budżetu państwa, ale pod warunkiem m.in. ograniczenia wydatków na promocję oraz przyjęcia programu racjonalizującego wydatki.

- Będziemy składali taką poprawkę. Szczegóły jeszcze wypracowujemy, natomiast poprawka umożliwi województwu, które ma kłopoty finansowe, uzyskanie pożyczki z budżetu państwa, która pokryje te potrzeby. Województwo będzie musiało spełnić kilka różnych warunków, m.in. ograniczyć wydatki na promocję. Samorząd będzie też musiał uchwalić program racjonalizujący wydatki - powiedział Kleina (PO), szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Będzie pożyczka na janosikowe?

Poprawka oznacza, że Mazowsze będzie musiało zapłacić pozostałym województwom sporne 240 mln zł janosikowego, ale uzyska na ten cel pożyczkę z budżetu państwa.

Jak poinformował Kleina, w poprawce nie będzie zapisane, że pożyczka dotyczy Mazowsza. Zaznaczył jednak, że o pożyczkę "powinno wnioskować tylko jedno województwo - mazowieckie" .

Według Kleiny poprawka jest przygotowana we współpracy z Ministerstwem Finansów. - Jest ona dobrze przemyślana. Zgłosimy ją w środę w Senacie - zapowiedział senator Platformy.

Sporne miliony

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część dochodów.

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego odnoszącą się do janosikowego, które ma uiścić województwo mazowieckie w 2014 r. Województwo miało zapłacić 640 mln zł, jednak na mocy noweli kwota ma być zmniejszona do 400 mln zł, a pozostałe 240 mln zł ma zostać zapłacone w latach 2015-2017.

W wyniku tej decyzji straciłyby pozostałe województwa, m.in. woj. dolnośląskie – 66 mln zł, podkarpackie – prawie 34 mln zł oraz warmińsko mazurskie - 20 mln zł. Samorządowcy z wszystkich województw - poza Mazowszem - skrytykowali uchwalone rozwiązania, domagając się rekompensaty z budżetu państwa.

Finansowe problemy Mazowsza

Warszawski poseł PO Marcin Kierwiński ocenił, że rozwiązanie przyjęte przez Sejm było lepsze dla Mazowsza, bo rozkładało w czasie spłatę janosikowego, nie rodząc jednocześnie kosztów obsługi pożyczki.

Mazowsze od dłuższego czasu oprotestowuje nadmierne, zdaniem władz, obciążenie tego województwa daninami na rzecz biedniejszych samorządów. W październiku marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił, że Mazowsze wpłaciło 930 tys. zł janosikowego zamiast 55 mln zł ze względu m.in. na niższe wpływy z podatków. We wrześniu zapłacono ok. 1 mln zł janosikowego zamiast 55 mln zł.

Donald Tusk o janosikowym
TVN 24
Adam Struzik o problemie janosikowego
TVN 24

Marta Tumidalska, PAP/b