Mazowsze wesprze in vitro. Nawet 18 tysięcy złotych na parę

Warszawa

SutterstockMazowsze wspiera in vitro

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przekazaniu ponad 6,6 miliona złotych na program wsparcia in vitro. Chętni będą mogli liczyć na dofinansowanie w wysokości do 18 tysięcy złotych.

W budżecie mazowieckiego samorządu zabezpieczono ponad 6,6 miliona złotych, dzięki czemu możliwe jest przystąpienie do prac dotyczących opracowania programu wsparcia in vitro. Zgodnie z założeniami będzie on realizowany w latach 2019-2022.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że to niezwykle ważna inicjatywa.

– Bardzo cieszę się z decyzji radnych – mówił. "Na Mazowszu jest wiele par, które marzą o rodzicielstwie, a z przyczyn zdrowotnych nie mogą zrealizować swoich planów. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie mogliby skorzystać z najnowszych osiągnięć medycyny, jakim jest właśnie metoda in vitro, ale z przyczyn finansowych nie mogą sobie na to pozwolić" – stwierdził cytowany w komunikacie prasowym.

Dofinansowanie od 6 do 18 tysięcy

Program zostanie wdrożony po zaopiniowaniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w drugiej połowie roku i będzie skierowany do par z Mazowsza, zmagających się z niepłodnością.

Przewidywana wysokość dofinansowania na parę będzie się wahać w przedziale od 6 do 18 tysięcy złotych. Wsparcie dotyczyłoby trzech prób przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro. Realizatorzy programu zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert.

– Podobne działania są już realizowane w innych miastach i regionach. Na takie wsparcie mogą liczyć bowiem mieszkańcy Warszawy, Częstochowy, Łodzi czy też województwa lubuskiego. Cieszę się, że do tego grona dołączą już niebawem pary z Mazowsza. Środki już są. Teraz rozpoczynamy prace nad naszym programem – dodała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Problem nawet 16 procent par

To już drugi realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 2017 roku Mazowiecki Szpital Bródnowski dzięki środkom z budżetu województwa realizuje program wsparcia leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Do końca 2018 roku skorzystały z niego 72 pary. W efekcie pięć kobiet zaszło w ciążę i do tej pory urodziło się troje dzieci.

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i dotyka coraz więcej par. Zdaniem naukowców jest to prawdopodobnie konsekwencja zmian współczesnego świata.

Jak podaje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego, według danych Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii w Polsce problem niepłodności dotyczy od 10 do 16 proc. par. Rocznie z leczenia metodą in vitro korzysta 23-25 tysięcy par. Na samym Mazowszu jest ich obecnie 3715.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy już o finansowaniu programu in vitro.

Rada Warszawy dofinansuje in vitroMagda Łucyan, Fakty TVN
wideo 2/3

ap/b