Przygotuj się na:

PRACE NA "OBWODNICY" GOCŁAWIA

Mieszkańców Gocławia czekają weekendowe utrudnienia w ruchu. W piątek wieczorem drogowcy rozpoczną wymianę nawierzchni ulicy Meissnera. Północno-wschodnia jezdnia będzie wyłączona z ruchu do poniedziałkowego poranka.

"Mazowsze nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani złotówki". Wnioski dotyczyły szpitali

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Wojciech Olkuśnik / PAPAdam Struzik mówił o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik poinformował w czwartek, że samorząd Mazowsza nie otrzymał ani złotówki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pośród odrzuconych wniosków znalazły się trzy pomysły związane z modernizacją szpitali wyznaczonych do walki z COVID-19. Zdaniem Struzika, podział tych środków odbywa się według politycznego klucza. Zarzuty odpiera przedstawiciel rządu.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej marszałek Struzik skomentował podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wyniki konkursu w ramach kolejnego naboru wniosków zostały ogłoszone dzień wcześniej na stronie internetowej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W najnowszej transzy do mazowieckich jednostek samorządu terytorialnego trafi prawie 230 milionów złotych z łącznej puli 13,5 miliarda złotych.

Jak podkreślał Struzik, jest on "głęboko rozczarowany" kolejnymi decyzjami rządu ogłoszonymi w ostatnich dniach. - Kolejne ponad półtora miliarda złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zostały znowu podzielone politycznie, w taki sposób, że województwa, a zwłaszcza województwo mazowieckie, które nie jest rządzone przez koalicję tożsamą z koalicją rządową w kraju, nie otrzymało jako samorząd wojewódzki ani jednej złotówki – powiedział.

Przypomniał przy tym, że pieniądze z RFIL miały być przeznaczone na walkę z pandemią i podkreślił, że samorząd województwa wydaje olbrzymie pieniądze własne oraz środki europejskie na finansowanie między innymi 17 marszałkowskich szpitali zaangażowanych w walkę z COVID-19. - Liczyliśmy, że tym razem otrzymamy wsparcie – przyznał marszałek. Złożyliśmy trzy wnioski, które w sposób bezpośredni nawiązują do walki z covidem – poinformował marszałek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trzy odrzucone wnioski dotyczyły szpitali

Jak wyjaśnił, pierwszy z nich dotyczył budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Radomiu. - W tym Radomiu, w którym były w ostatnim czasie olbrzymie problemy z dostępem do SOR-u – przypomniał. Podkreślił, że szpital wojewódzki na Józefowie w Radomiu wymaga pilnej budowy nowego SOR-u. - Na to jest nam potrzebna kwota 80 milionów złotych, a usłyszeliśmy kolejny raz: nie – powiedział Struzik.

Drugi projekt, o którym mówił marszałek, to ośrodek radioterapii w Płocku. - Niezbędny do tego, żeby w sposób kompleksowy leczyć nowotwory – zaznaczył Struzik. Jak dodał, przed wyborami w 2019 roku były zapowiedzi strony rządowej i deklaracje byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, że na ten ośrodek pieniądze rządowe się znajdą. Marszałek poinformował, że po wyborach zapowiedzi te "odpłynęły" i również ten projekt "nie znalazł uznania strony rządowej".

Trzeci projekt, na jaki wskazał marszałek, to gruntowna modernizacja części szpitala w Siedlcach, a dokładnie starego, zabytkowego zespołu oddziałów leczenia chorób płuc w Rudce, gdzie planowano leczyć chorych z COVID-19 oraz uruchomić rehabilitację pocovidową. - Niestety również ten projekt został odrzucony – dodał Struzik.

"Rząd będzie dzielił te pieniądze, jak będzie chciał"

- Jesteśmy oburzeni, że nie ma możliwości wsparcia ze strony rządowej – mówił Struzik. - Jestem też oburzony treścią pisma, które otrzymaliśmy z kancelarii premiera – dodał. Wyjaśnił przy tym, że poprzednie rozstrzygnięcie samorząd województwa zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem kancelarii premiera. - Odpowiedź, jaką dostaliśmy, można streścić w następujący sposób: to są pieniądze rządowe, rząd ma upoważnienia, to jest organ wykonawczy i będzie ten rząd dzielił te pieniądze, jak będzie chciał – relacjonował marszałek. Jego zdaniem, na podanych przykładach widać "klucz polityczny" w przyznawaniu pieniędzy z RFIL.

Marszałek wskazywał, że są gminy i powiaty, które otrzymały pieniądze zarówno w poprzednich rozdaniach, jak i teraz, natomiast są również takie gminy i powiaty, które są trwale wyłączone z tego dofinansowania.

Struzik wyraził wobec tego "głębokie oburzenie" i podkreślił, że przeciwstawia się "państwu partyjnemu". - Państwu, w którym nie są realizowane obiektywne potrzeby społeczne, tylko interesy polityczne partii rządzącej – podkreślił.

"Wpieranie samorządów bez względu na ich barwy partyjne"

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber odpiera zarzuty o polityczny podział funduszy. - Cały zamysł Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych polega na wpieraniu samorządów bez względu na ich barwy partyjne, zaangażowanie polityczne, wbrew temu co twierdzi opozycja – powiedział w środę podczas konferencji prasowej Łukasz Schreiber.

Dodał, że "jak spojrzymy na listę przyznanych świadczeń, to wyraźnie widzimy dwie rzeczy - pierwszą, że nie ma żadnego klucza partyjnego i drugą, że wiele gmin, które otrzymały wcześniej wsparcie, nie otrzymało jej w drugiej turze".

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W obecnej turze konkursu do dyspozycji jest 1,65 mld zł, z czego województwo mazowieckie otrzymało łącznie 227 199 064,56 zł. To, ile dofinansowania otrzymała konkretna gmina, można sprawdzić za pomocą wyszukiwarki na stronie rządu.

Według informacji przekazanej przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, środki pomagają już między innymi w przebudowie budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żyrardowie, przebudowie oraz doposażeniu Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie czy rozbudowie Centrum Aktywności i Usług Społecznych w Płońsku. Niebawem rozpocząć się ma przebudowa Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku, a także budowa sieci kanalizacyjnej i sanitarnej z przyłączami w Małkini Górnej oraz tunelu wraz z nową infrastrukturą dojazdową w kierunku centrum Halinowa.

Podział środków w ramach drugiej tury RFIL krytykowały również władze Warszawy:

Warszawa i podwarszawskie gminy bez wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych

"Jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłe zero"TVN24
wideo 2/4

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik / PAP