Przygotuj się na:

KOMUNIKACJA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

W sobotę 17 października na trasę wyruszają autobusy cmentarnej linii C40. Można będzie nimi dojechać na Cmentarz Północny. W kolejny weekend ZTM planuje wypuścić kolejne autobusy oraz tramwaje, które pojadą na warszawskie nekropolie.

"Mazowsze nie wystąpiło o pożyczkę na janosikowe"

Najnowsze

sxc.huCo dalej z janosikowym?

- Województwo mazowieckie nie wystąpiło o pożyczkę z budżetu na tzw. janosikowe, marszałek województwa poinformował jedynie, że zamierza wystąpić o 220 mln zł w tym roku i 330 mln zł w 2014 r. - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

W poniedziałek skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski poinformował dziennikarzy, że na początku lipca zarząd województwa wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Finansów o zaniechanie płacenia janosikowego, ale do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Dodał, że samorząd prosił także MF o pożyczkę.

Jak janosikowe

220 mln zł to kwota odpowiadająca wysokości tzw. janosikowego, którą do końca tego roku w czterech ratach ma wpłacić do budżetu województwo mazowieckie. Skarbnik powiedział, że jeżeli województwo będzie musiało zapłacić pozostałe raty janosikowego, na koniec roku zabraknie pieniędzy na wszystkie inne płatności Mazowsze musi zaciągać kredyty na kolejne raty janosikowego, ale doszło już do kresu możliwości dalszego zadłużania się. Skarbnik powiedział, że z powodu niższych wpływów, głównie z CIT, do końca roku w budżecie województwa zabraknie ok. 340 mln zł. Tymczasem województwo ma jeszcze wpłacić w czterech ratach 220 mln zł janosikowego. Decyzję, czy będzie dalej płacić janosikowe, czy nie, zarząd województwa podejmie 16 września.

Brak oficjalnego wniosku?

"Województwo mazowieckie dotychczas nie wystąpiło z oficjalnym wnioskiem o udzielenie pożyczki z budżetu państwa, który spełniałby kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Finansów (...) w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych" - napisało biuro prasowe Ministerstwa Finansów w komunikacie przesłanym PAP. Według MF marszałek województwa mazowieckiego w swoim piśmie poinformował jedynie o zamiarze wystąpienia z takim wnioskiem na kwotę ok. 220 mln zł w 2013 roku oraz 330 mln zł w roku 2014.

Nie zmieści się w limicie

Ministerstwo wyjaśniło, że w ramach obowiązującego obecnie w ustawie budżetowej na 2013 rok limitu możliwych do udzielania z budżetu państwa pożyczek dla jednostek samorządu terytorialnego (wynosi 100 mln zł) dotychczas udzielono samorządom pożyczki na łączną kwotę około 30 mln zł. Oznacza to, że ewentualnie wnioskowana przez marszałka województwa mazowieckiego kwota pożyczki nie mieściłaby się w dostępnym limicie. "Jednocześnie należy zaznaczyć, że w przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2013 r. projekcie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na 2013 rok nie został zwiększony limit możliwych do udzielania z budżetu państwa pożyczek dla jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie projekt ww. ustawy jest przedmiotem prac parlamentarnych" - dodano.

TAK SPRAWĘ W PONIEDZIAŁEK KOMENTOWAŁ SKARBNIK MAZOWSZA:

Skarbnik Mazowsza o "janosikowym"Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

PAP/ran

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu