Mazowsze na otwarcie Euro? Zdrojewski na "tak"

Warszawa

mazowsze.waw.plMazowsze prosi o pomoc ministra kultury

Zespół Mazowsze chce zaśpiewać hymn narodowy podczas otwarcia Euro 2012. Taką propozycję złożyli artyści zespołu podczas spotkania z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Szef resortu kultury wraz z artystami zastanawiał się, jak poprawić sytuację finansową zespołu.

- Zespół Mazowsze to wizytówka kultury ludowej. Patrząc na dorobek zespołu, trudno znaleźć na świecie podobne instytucje, dlatego Mazowsze zasługuje na szacunek, uznanie i opiekę. Niezależnie od tego, że jest instytucją samorządu Mazowsza, także na opiekę państwa - zadeklarował minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas piątkowego spotkania z reprezentantami zespołu. Artyści przedstawili ministrowi problemy zespołu. Są one związane z finansowaniem zespołu, sytuacją socjalną artystów oraz z faktem, że nie rozpisano do tej pory konkursu na dyrektora instytucji. Postulowali, by minister uznał zespół za narodową instytucję kultury.

O kłopotach członków zespołu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już na początku lutego.

Dotacje z województwa Mazowsze, według ministra, zasługuje na wsparcie finansowe, ale powinno pozostać instytucją samorządową. Uznanie zespołu za narodową instytucję kultury, podległą ministerstwu, nie jest - jego zdaniem - najwłaściwszym sposobem poprawienia sytuacji finansowej. Uniemożliwiłoby to korzystanie z programów ministerialnych, ponieważ instytucje narodowe korzystają tylko z dotacji podmiotowej. - Natomiast zespół Mazowsze w chwili obecnej może skorzystać z dotacji podmiotowej z województwa mazowieckiego oraz z dotacji celowej z ministerstwa - stwierdził Zdrojewski. Z tego powodu minister zachęcał reprezentantów zespołu do skorzystania z programów ministerialnych. - Przedstawiłem zespołowi paletę możliwości, została ona dobrze przyjęta - podkreślił.

Zadowoleni ze spotkania

- Jesteśmy do tego pozytywnie nastawieni - komentowała propozycje ministra przewodnicząca komisji zakładowej NSZZ Solidarność przy zespole Mazowsze Iwona Wieczorek. - Minister obiecał, że pomoże nam uzyskać dodatkowe pieniądze, które odciążyłyby nasz budżet - dodała. W ramach programu ministra przyznano Mazowszu 500 tys. zł na infrastrukturę. Minister zadeklarował również dofinansowanie zagranicznych tras koncertowych Mazowsza. W ciągu najbliższych kilku miesięcy ma także zostać uregulowana sytuacja kadrowa zespołu. Nowa dyrekcja ma, według ministra, stworzyć optymalne warunki dla rozwoju zespołu. Pełniący obowiązki dyrektora Włodzimierz Izban, dyrektor również innej placówki podległej samorządowi województwa - Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury - ma pełnić tę funkcję jedynie przejściowo. Według ministra, nie jest wskazane, by dyrektor prowadził dwie instytucje. W maju minister ma złożyć wizytę w siedzibie Mazowsza w Karolinie pod Warszawą, by zbadać potrzeby związane z siedzibą zespołu.

Zobacz, w jakich warunkach mieszkają członkowie zespołu

Zaśpiewają hymn? Zdrojewski na "tak"

Zdrojewski poparł propozycję artystów Mazowsza, by zespół hymnem narodowym, śpiewanym na żywo, otworzył mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. - Zawsze, w sytuacjach nadzwyczajnych, wspieram śpiewanie hymnu na żywo. Zespół Mazowsze śpiewający na otwarcie hymn w strojach ludowych to ładny obrazek. Logo Euro 2012, Warszawa, wszystko pasuje - powiedział PAP minister.

PAP/par