Mazowsze: mniej pieniędzy na leczenie. Minister zatwierdził plan

Warszawa

TVN24NFZ podzielił pieniądze na leczenie

Minister zatwierdził plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok. Dla pacjentów z Mazowsza to nie jest dobra wiadomość, bo zabraknie pieniędzy na leczenie.

W zatwierdzonym planie mazowiecki oddział NFZ będzie miał do dyspozycji prawie 8,8 mld złotych. To o niemal 200 mln złotych mniej niż w tym roku (na 2012 roku na początku było 8,5 mld, później dołożono 500 mln). - Jeżeli doliczymy do tego rzeczywiste potrzeby, to w sumie zabraknie nam 817 mln złotych na leczenie pacjentów - twierdzi Adam Struzik, marszałek Mazowsza.

Kilka tygodni temu władze Mazowsza ostrzegały, że jeżeli plan zostanie zatwierdzony to: 666 mln zł zabraknie na leczenie szpitalne, 89 mln na leczenie u specjalistów np. kardiloga, chirurga naczyniowego czy diabetologa, 23 mln zł na rehabilitację, 19 mln na uzdrowiska, a 12 mln na pielęgnację i opiekę nad obłożnie chorymi i seniorami.

Natomiast na leczenie u stomatologa zabraknie prawie 4 mln, a o 2 mln za mało będzie na przeprowadzanie profilaktycznych programów np. przeciw uzależnieniom.

Skarga do Trybunału

O tym, że na leczenie może zabraknąć pieniędzy władze Mazowsza sygnalizowały w lipcu. Wtedy też marszałek wraz z grupą warszawskich posłów próbował przekonać szefa NFZ i ministra zdrowia do zwiększenia pieniędzy. Nie udało się.

Marszałek przygotowuje również do Trybunału Konstytucyjnego skargę na podział pieniędzy w NFZ. Procedura ma być sprawdzona pod kątem zgodności z art. 68 ust. 1 i 2 Konstytucji RP.

bf//ec