Najnowsze

"Nie ma już prawie miejsc nad Wisłą, gdzie do sfery dźwiękowej nie przenikałaby obecność człowieka"

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
Wisła w Warszawie
Wisła w WarszawieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plMapa dźwiękowa Wisły będzie dostępna na płycie CD

Pierwsza mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu zawiera prawie 160 minut nagrań, wykonanych w 40 lokalizacjach. Jej autorem jest Piotr Dąbrowski, muzyk i artysta dźwiękowy oraz prezes Fundacji Nobiscum. Dwupłytowe wydawnictwo CD ukaże się w grudniu w nakładzie 700 sztuk i będzie dostępne nieodpłatnie.

Piotr Dąbrowski jest autorem pierwszej mapy dźwiękowej Płocka, która powstała w 2020 r. przy wsparciu finansowym tamtejszego urzędu miasta – na dwupłytowym albumie utrwalono m.in. dźwięki ulic i parków. Projekt "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" został z kolei zrealizowany dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.

Dźwięki Wisły trafią na płytę

- Mapa dźwiękowa Wisły to podobnie jak w przypadku dźwiękowego pejzażu Płocka blisko 160 minut nagrań, które powstały w 40 różnych miejscach w czasie kolejnych wypraw wraz z nurtem rzeki biegnącej przez Mazowsze – powiedział Polskiej Agencji Prasowej o projekcie Dąbrowski. Jak dodał, nagrania powstawały podczas kolejnych wypraw prowadzących szlakiem wzdłuż Wisły, które trwały z przerwami trzy miesiące – w trakcie podróży autorowi nagrań towarzyszyła jego żona Gabriela Nowak-Dąbrowska, która odwiedzane miejsca dokumentowała fotograficznie i video.

- Pierwsze nagrania powstały w miejscowości Borek. Ostatnie w miejscowości Nowy Duninów. Po drodze, na obu brzegach Wisły, odwiedzaliśmy wsie, miasta, a także miejsca, gdzie nieczęsto staje stopa człowieka. Wszędzie, także w wielkomiejskim otoczeniu, jak choćby w Warszawie, utrwalałem dźwięki charakterystyczne dla danej lokalizacji i chwili - wyjaśnił Dąbrowski. Dodał, że w ten sposób powstał zbiór nagrań ukazujący zarówno soundscape naturalny, jak i industrialny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Hałas w morskich głębinach. Tylko dlaczego ten dźwięk przypomina szorowanie gwoździem po blasze? (NAGRANIA).

- Jedna z moich obserwacji jest taka, że nie ma już prawie miejsc nad Wisłą, gdzie do sfery dźwiękowej, pejzażu dźwięków, w jakimś stopniu nie przenikałaby obecność człowieka. Niemal zawsze, podczas tych podróży wzdłuż rzeki, słychać było, choćby z odległej drogi czy mostu, ruch samochodowy, a bywało dosyć często, że z powietrza docierały także odgłosy samolotów. Na jednym z nagrań pojawiają się więc na przykład dźwięki przelatujących akurat sześciu myśliwców – podkreślił Dąbrowski.

Jak zapowiedział, premiera dwupłytowego albumu CD "Rozśpiewana swoim szumem. Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu" planowana jest na grudzień. - Album ukaże się nakładzie 700 sztuk i będzie dostępny nieodpłatnie, dzięki dofinansowaniu mazowieckiego samorządu – zaznaczył Dąbrowski.

Punkt wyjścia dla wycieczek

Informując o planowanej publikacji mapy dźwiękowej Wisły na Mazowszu, Fundacja Nobiscum wspomniała, że niegdyś rzeka ta żyła, pełniąc funkcję komunikacyjną i handlową, jednak właśnie od strony dźwiękowej nie zachował się niestety żaden znaczący zapis.

"Mapa dźwiękowa Wisły na Mazowszu dokumentuje to, jak sama Wisła i miejsca nad rzeką brzmią dziś. Jest to dokumentacja subiektywna i taki jest wyłaniający się z niej obraz. Może stanowić punkt wyjścia dla własnych wycieczek dźwiękowymi tropami Wisły, a ta forma specyficznej turystyki, wymagająca skupienia, drastycznego ograniczenia swojego wpływu na otaczające nas środowisko, niejako stojąca w kontrze do wszechobecnej kultury selfie, może dać wiele satysfakcji, nawet jeśli nie używamy mikrofonu i nie dokonujemy żadnego zapisu" – podkreśliła Fundacja Nobiscum w anonsie wydawnictwa.

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości