Najnowsze

Nowe przypadki wścieklizny na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dziki na Bródnie
Dziki na Bródnie Kontakt24
wideo 2/10
Dzikie zwierzęta w Warszawie

We wtorek po południu mieszkańcy Mazowsza otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczące nowych przypadków wścieklizny. Wojewoda apeluje o zachowanie ostrożności.

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - poinformowało we wtorkowym komunikacie RCB.

Alert RCB, który we wtorek otrzymali mieszkańcy Mazowsza

Alert we wtorek rozsyłany był do abonentów przebywających w Warszawie i Radomiu oraz powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim.

Rozporządzenie wojewody

Pod koniec ubiegłego roku wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie wprowadzające nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

W rozporządzeniu z 31 grudnia wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący w Warszawie: Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.

Wprowadził też obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Nakaz dotyczy  wszystkich kotów z objętych obowiązkiem miejscowości i dzielnic. Również tych domowych, niewychodzących. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane powyżej trzeciego miesiąca życia, a następnie powinno być wykonywane raz na rok.

Przypadki wścieklizny w Warszawie (zdj. ilustracyjne) TVN24

Wojewoda przypomniał też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO >>>

Apel o zachowanie ostrożności

- Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Dlatego apeluję o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe – powiedział Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie na stronie urzędu wojewódzkiego.

Na początku stycznia informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic Rembertów i Targówek w Warszawie.

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości