Mazowsza nie stać na janosikowe. "Więcej kredytu brać nie możemy"

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plSkarbnik Mazowsza o "janosikowym"

- Miesięczna rata janosikowego to aż 55 mln zł. Nie stać nas na płacenie tak wysokiej transzy - powiedział Marek Misztalski, skarbnik województwa mazowieckiego. Urząd Marszałkowski chce, aby ministerstwo finansów zaniechało poboru podatku. Ministerstwo milczy.

W tym roku Mazowsze musi oddać na rzecz biedniejszych województw aż 661 mln zł. Jednak województwo mazowieckie samo boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Żeby zapłacić trzy ostatnie raty, musiało zaciągnąć 200 mln zł kredytu.

– Więcej kredytu brać już nie możemy i nie chcemy. Abstrahując od możliwości prawnych i groźby przekroczenia dopuszczalnego progu zadłużenia, nie widzimy sensu zadłużania się, pożyczania pieniędzy po to, aby móc wpłacić pieniądze innym regionom. Czyli pieniądze, których sami nie mamy. Tegoroczne janosikowe to podatek od dochodów, które są już dawno przeszłością – tłumaczył Marek Miesztalski.

Ministerstwo nie odpowiada

Władze Mazowsza twierdzą, że jeśli zapłacą kolejne raty, zabraknie pieniędzy na wynagrodzenia, remonty czy działalność podlegających mu instytucji.

Dlatego chcą skorzystać z tzw. prawa do zaniechania poboru, ale wciąż nie wiedzą, czy ministerstwo finansów na to zezwoli. - Od ponad dwóch miesięcy nie mamy odpowiedzi, choćby negatywnej, w tej sprawie z ministerstwa finansów - przyznał skarbnik.

Czasu zostało niewiele. Decyzja w sprawie płacenia lub nie janosikowego musi zapaść najpóźniej do 16 września, bo wtedy mija termin spłaty kolejnej transzy.

Wpływy najniższe od lat

Wpływy podatkowe od przedsiębiorców, które stanowią podstawowe źródło dochodów województwa (ok. 80 procent), są najniższe od lat. W czerwcu, w ramach CIT do budżetu województwa wpłynęło zaledwie 11,9 mln zł (dla porównania w 2006 – aż 107 mln zł), w lipcu – 61 mln zł (w 2006 – 121 mln zł), w sierpniu - 76 mln zł (2006 - 133 mln zł), a do 6 września tylko 2,8 mln zł.

Tymczasem janosikowe nie maleje, miesięczna rata wynosi 55 mln zł.

ij/b