Mąż stanu, artysta, celebryta. Prywatne oblicze Paderewskiego

Warszawa

- Zależy nam, by wystawa "Paderewski" przypomniała tę wspaniałą postać, której Polska zawdzięcza niepodległość - powiedziała podczas środowej konferencji Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja poświęcona wielkiemu artyście i politykowi będzie czynna od soboty.

- Bardzo nam zależy, aby nasza wystawa przypomniała tę wspaniałą postać Ignacego Jana Paderewskiego jako światowej sławy artystę, męża stanu, celebrytę, kolekcjonera, filantropa i człowieka prywatnego, a przede wszystkim patriotę, któremu Polska zawdzięcza niepodległość - powiedziała w środę Agnieszka Morawińska. Wystawa jest pierwszą z naszego cyklu "3xNiepodległa" - dodała.

Kunszt w służbie ojczyzny

Przypomniała też, że podstawą ekspozycji jest kolekcja sztuki, którą w 1930 roku Paderewski zapisał w testamencie Muzeum Narodowemu w Warszawie. Ten zapis został zrealizowany dopiero w 1951 roku - zaznaczyła.

- Rok 2018 jest rokiem absolutnie wyjątkowym. Tylko raz obchodzi się stulecie odzyskania niepodległości - powiedziała uczestnicząca w konferencji Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak dodała, postać Paderewskiego może nam pomóc przypomnieć ludzi, którzy, choć sami ani ich rodzice nie pamiętali wolnej Polski, to o nią walczyli.

- Ciesząc się na co dzień życiem w wolnym, demokratycznym państwie, zapominamy, dlaczego niepodległość - i ta sto lat temu, i na przestrzeni naszych dziejów była tak bardzo ważna. Paderewski doskonale to rozumiał i potrafił wspaniale wykorzystać swój wielki kunszt artystyczny, sławę, prestiż na rzecz służby ojczyźnie - zauważyła Florjanowicz.

600 eksponatów

W sześciu salach Muzeum Narodowego zgromadzono 600 eksponatów. - Przedstawiają one Paderewskiego jako sławnego człowieka, uczestnika światowej elity, podróżnika, małego chłopca, który dzieciństwo spędził na Podolu, skutecznego polityka - opisywała ekspozycję jej kuratorka Magdalena Pinker. - Zależało nam, aby wystawa ukazywała nie tylko dokonania wybitnego wirtuoza i męża stanu, lecz także mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów, i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu - dodała kuratorka.

Z okazji otwarcie ekspozycji muzeum przypomniało na swoim facebookowym profilu, że w walentynki 1932 roku Paderewski zagrał koncert w Madison Square Garden w Nowym Jorku dla 16 tysięcy słuchaczy. "Sława Paderewskiego była w owym czasie porównywalna do dzisiejszych gwiazd popu!" - czytamy we wpisie.

Wystawa organizowana jest w ramach projektu "3xNiepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie", na który złożą się także ekspozycje: "Józef Brandt" (22 czerwca–30 września 2018 r.), "Niepodległa 1918" (26 października 2018 –27 stycznia 2019 r.). Wystawa "Paderewski" Czynna będzie do 20 maja.

PAP/b