"Matki Polki" karmią na pniach ściętych drzew

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plAkcja Matki Polki na wyrębie

Zabierają malutkie dzieci, siadają na pniach i zaczynają karmić piersią. W ten sposób grupa kobiet sprzeciwia się wycince drzew. Protest, organizowany pod hasłem "Matka Polka na wyrębie", dotarł do Warszawy - dzieci karmiono w Parku Rydza-Śmigłego przy ul. Wilanowskiej 8.

"Matki Polki na wyrębie" to nieformalny ruch obywatelski działający na rzecz ochrony polskiej przyrody - czytamy w komunikacie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, organizatora warszawskiego protestu.

Zaczęło się od Krakowa. Za akcją stoi performerka Cecylia Malik.

- Pomysł pojawił się spontanicznie. Praktycznie każdy z nas ma z okna widok na wycięte drzewa. A my będziemy tu żyć, chcemy, żeby nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe – mówiła w rozmowie z portalem tvn24.pl Cecylia Malik, krakowska performerka i inicjatorka akcji "Matki Polki na wyrębie".

Zaczęło się od tego, że Malik zrobiła sobie zdjęcie, na którym karmi swojego synka, siedząc na pniu ściętego drzewa. Fotografię opublikowała w internecie. Pojawił się odzew. - Zaczęły do mnie przychodzić koleżanki, mówiły: "Cecylia, to jest straszne, mi się chce płakać" – relacjonowała artystka. - Wszyscy tylko klikamy w te wściekłe emotikonki, w te memy z ministrem Szyszką. Nasza akcja ma zwracać uwagę na to, co stało się na skutek ustawy o wycince. Na masowe wyrębywanie drzew - mówiła.

"Skutki aktualnie prowadzonych wycinek będą odczuwalne przez kolejne dziesięciolecia. Zainicjowany w Krakowie przez Cecylię Malik protest – performans matek karmiących swoje dzieci na wyrębie, rozszerza się na całą Polskę - pisze stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

We wtorek matki protestowały w Warszawie w Parku Rydza-Śmigłego.

Wycinka drzew na podstawie nowych przepisów

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy wzbudziły społeczne protesty.

"22 marca, rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym posłowie obiecali wprowadzić poprawki do ustawy. Domagamy się, by poprawki te były skuteczne i dawały realną szansę na zatrzymanie masowych wycinek drzew!"- czytamy w komunikacie MJN.

Wycinki drzew w Warszawie:

Wycinka na UlrychowiePatrycjusz Wyżga
wideo 2/6

ec