Maszynista krzyczał: "Na ziemię, będzie zderzenie"

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plZderzenie pociągów

Maszyniści pociągów, które brały udział w środowym wypadku, nie zostali ranni, a tuż przed zderzeniem, jeden z nich miał krzyknąć do pasażerów, żeby położyli się na podłodze. To ustalenia redakcji "Rynku Kolejowego". Obaj byli trzeźwi.

Do wypadku doszło o godz. 5.45. Zderzył się pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej jadącej z Legionowa do Warszawy z pociągiem Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa - Ciechanów. Do wypadku doszło niedaleko przystanku Warszawa – Zoo. Wszystko dlatego, że pociągi trafiły na ten sam tor.

Drugi tor był zamknięty?

Jak to się stało? Rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki tłumaczy, że tor nr 2 był zamknięty, a ruch był prowadzony dwukierunkowo, torem numer 1. - Zamknęliśmy tor ze względu na miejską inwestycję – wyjaśnił rzecznik.

O tej sprawie nie słyszał jednak koordynator miejskich remontów, Wiesław Witek. Obiecał dziennikarzom "RK", że sprawę sprawdzi.

Na razie nie wiadomo też czy pociag KM odjechał za wcześnie, czy też SKM-ka się spóźniła. Wiadomo za to, że był to pierwszy dzień kursowania obu pociągów według nowego rozkładu.

Zgodnie z procedurami

Przyczyny wypadku, w którym ranne zostały dwie osoby, zbada komisja, ale już teraz przedstawiciele Szybkiej Kolei Miejskiej zdradzają, co działo się w momencie zderzenia.

Zblizający się pociąg Kolei Mazowieckich zauważył maszynista SKM. - Maszynista włączył hamowanie awaryjne, po czym wybiegł z kabiny i krzyknął do pasażerów, że nastąpi zderzenie i należy jak najszybciej położyć się na podłodze. Zachował się zgodnie z wszystkimi procedurami - powiedziała "Rynkowi Kolejowemu" rzeczniczka SKM Warszawa Magdalena Lerczak.

Z kolei rzeczniczka KM, Donata Nowakowska zaznacza, że ich pociąg zaraz po odjeździe z Warszawy Zoo nie mógł nabrać dużej prędkości. A producent Elf'a, bydgoska PESA, przekonuje, że pociąg zachował się prawidłowo i przejął i rozproszył energię swoją i drugiego pojazdu.

Jak wynika z informacji "RK" maszyniście nie ucierpieli w zderzeniu. Byli trzeźwi, a policja zabrała ich na badania krwi.

ran/roody