Masz psa lub kota? Miasto zapłaci za jego sterylizację

Warszawa

ShutterstockKoty i psy będą sterylizowane bezpłatnie

W Warszawie ruszyła akcja bezpłatnej sterylizacji psów i kotów. Zabieg można wykonać w jednej z 28 stołecznych lecznic weterynaryjnych.

Akcja dotyczy zwierząt powyżej szóstego miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.Koszt zabiegu ponosi w całości miasto. Obejmuje on: wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem, wykonanie sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej, zapewnienie psu lub kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku, wizytę kontrolną obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów.Jeśli w trakcie wizyty kwalifikującej stwierdzona zostanie konieczność wykonania badań dodatkowych (np. EKG, badania krwi), miasto nie pokryje ich kosztów, nie ponosi również kosztów wykonania innych dodatkowych zabiegów lub usług.Aby skorzystać z bezpłatnej sterylizacji psa lub kota należy wypełnić w dwóch egzemplarzach wniosek o wykonanie zabiegu. Formularze dostępne są w lecznicach oraz na podanej stronie internetowej. Konieczne jest również okazanie dowodu tożsamości i książeczki zdrowia psa lub kota, rodowodu bądź innego dokumentu potwierdzającego prawa do zwierzęcia.

Najpierw czipowanie

Zwierzę musi być oznakowane elektronicznie (zaczipowane). Można to zrobić bezpłatnie, ten zabieg również finansowany jest przez ratusz. Ponadto w przypadku psów wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.Lekarz ma prawo odmówić wykonania wcześniej umówionego zabiegu, jeżeli zwierzę będzie chore lub właściciel odpowiednio go nie przygotuje.Organizatorzy akcji przypominają, że suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki lub rui, od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie, a minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – podaje się mu tylko wodę.Zabieg można wykonać w jednej z 28 lecznic, bez względu na miejsce zamieszkania.Pełny wykaz placówek wraz z godzinami otwarcia i numerami telefonów znajduje się na stronie internetowej urzędu miasta.

Na czym polega zabieg?

Sterylizacja lub kastracja polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Jak podkreślają organizatorzy akcji, zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają działania uboczne.Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że sterylizacja to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania bezdomności psów i kotów.Wśród zalet wymieniane są np. redukcja liczby nieplanowanych ciąż i niechcianych kociąt czy szczeniąt, zmniejszenie ryzyka wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego oraz nowotworów sutków, zachorowania na schorzenia prostaty, w tym na śmiertelny nowotwór prostaty, a także zmniejszenie niekontrolowanej agresji u zwierząt, zmniejszenie ryzyka ucieczek - zwłaszcza w okresie rui, dzięki czemu ogranicza się liczbę zaginięć zwierząt, przypadki pogryzień czy wypadków komunikacyjnych.

4621 w trzy lata

W ubiegłych latach miasto dofinansowywało zabiegi kastracji lub sterylizacji (w zeszłym roku w wysokości 50 proc.).

W 2014 r. zabiegom poddanych zostało 665 kotek i 430 suk oraz 365 kocurów i 254 psy. Od 2012 r. wykonano 4621 zabiegi współfinansowane przez stołeczny ratusz.

PAP/jk/lulu