Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Masakra drzew" czy "srebrna siekiera"?

Warszawa

M. Siewniak"Masakra drzew srebrną siekierą".

- Rewitalizacja Ogrodu Krasińskich zgodna jest z zasadami konserwacji zabytków wypracowanymi przez międzynarodowe gremia naukowców i konserwatorów - twierdzi prof. Marek Siewniak. Wieloletni rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że wycinka była koniecznością.

Spór o rewitalizację Ogrodu Krasińskich wydaje się nie mieć końca. W środę informowaliśmy, że mieszkańcy Warszawy złożyli do Najwyższej Izby Kontroli wniosek z prośbą o kontrolę w urzędzie miasta.

Natomiast w środę Zarząd Terenów Publicznych wysłał do dziennikarzy artykuł prof. Marka Siewniaka z SGGW, prezydenta Europejskiej Rady ds. Drzew EAC.

Wieloletni rzeczoznawca ministra kultury w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie parków, ogrodów i cmentarzy, broni rewitalizacji Ogrodu Krasińskich.

- Park tej rangi nie może być zadeptanym, lokalnym zieleńcem. Dlatego rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich stała się pilną koniecznością, aby degradacja tego cennego zabytku sztuki ogrodowej nie pogłębiała się – pisze profesor.

Rewolaryzacja z szacunkiem do historii?

To, co część mieszkańców nazywa „masakrą drzew”, dla dendrologa było koniecznością m.in. dlatego, że w czasach komunistycznych ogród jako „arystokratyczny i pański” był programowo zaniedbywany, a podstawowym kryterium pielęgnacyjnym już od lat powojennych było „im więcej tym lepiej”.

Profesor uważa również, że cały czas można zachować i kontynuować "ciąg rozwojowy historycznego założenia ogrodu".

- Obecna rewaloryzacja szanuje dobrze zachowaną kompozycję Ogrodu Krasińskich z czasów Franciszka Szaniora (przekształcił park w XIX w.), uczytelniając ją jedynie. - "Od siebie" przewiduje jedynie współczesną kompozycję w częściach Ogrodu dodanych po wojnie – precyzuje profesor.

Korzeń zdrowy, drzewo chore?

Marek Siewniak odnosi się również do zarzutów, że w Ogrodzie Krasińskich wycięto nie tylko chore drzewa, ale również wiele całkiem zdrowych.

- Drzewa zagrażające, to nie tylko te, które mają wypróchniałe pnie w dolnej części. Wypróchnienia i uszkodzenia, które osłabiają drzewo i mogą spowodować, że może się ono złamać czy przewrócić, powstają w różnych miejscach, nie tylko bezpośrednio przy ziemi – pisze Marek Siewniak.

Twierdzi on, że nie zawsze stan korzenia i pniaka po usuniętym drzewie świadczy o stanie zdrowotnym całego drzewa. Wypróchnienia mogą powstać w miejscu szczepienia drzewa, czyli wysoko nad ziemią. Takie drzewo też grozi złamaniem.

Zgodna z zasadami konserwacji

Pisze również o zarzucie mieszkańców, że projekt nie został przystosowany do ich potrzeb, lecz park - do do projektu, który został wybrany.

- Podstawowym zabiegiem w parkach swobodnych jest systematyczna, wykonywana w miarę potrzeb wymiana drzew. Jeden z największych znawców i twórców parków krajobrazowych Herman von Pückler z bólem serca zwykł mówić o tej przykrej konieczności „srebrna siekiera” – pisze profesor i zaznacza, że restauracja Ogrodu Krasińskich jest przygotowana nie tylko zgodnie z przepisami krajowymi dotyczącymi ochrony zabytków, ale również w zgodzie z zasadami konserwacji zabytków wypracowanymi przez międzynarodowe gremia naukowców i konserwatorów, opublikowanych w trzech międzynarodowych dokumentach: Karcie Ateńskiej (1931 r.), Karcie Weneckiej (1964 r.) i Karcie Florenckiej (1981 r.).

Modernizacji bronią projektanci

W ramach prac w Ogrodzie Krasińskich z parku zniknęło ponad 300 drzew, co wywołało protest części mieszkańców.

Spotkali się w ogrodzie i zapalili znicze na pozostałościach wyciętych drzew.

Do akcji włączył się też aktor Olgierd Łukaszewicz, który złożył do prokuratury wniosek w sprawie wycinki.

Protestujący złożyli też pismo do generalnego konserwatora zabytków w sprawie wycinki i prowadzonych w parku prac.

lata/roody