Marta Kaczyńska nie chce apelu smoleńskiego na rocznicy Powstania

Warszawa

TVN24Marta Kaczyńska o apelu smoleńskim

"Pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto - z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń" - napisała Marta Kaczyńska na temat apelu smoleńskiego, który miałby się odbyć przy okazji obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kilka tygodni temu w trakcie obchodów rocznicy Czerwca '56 w Poznaniu pojawiła się inicjatywa odczytania w ramach apelu poległych nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomysł ten wzbudził wiele kontrowersji i niepotrzebnych komentarzy zarówno wśród jego zwolenników, jak i przeciwników" - napisała w swoim felietonie w tygodniku "wSieci" Marta Kaczyńska.

"Ofiary katastrofy smoleńskiej są wspominane w sposób godny"

Przypomniała, że przy okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znowu pojawił się pomysł upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej przy okazji wspomnienia o bohaterach sierpnia 1944 r.

"Członkowie delegacji, której 10 kwietnia 2010 r. przewodził prezydent Lech Kaczyński, są godnie upamiętniani w rocznicę katastrofy, kiedy to niezmiennie od sześciu lat na ulicach Warszawy gromadzą się tysiące ludzi tylko po to, by wspomnieć ich tragiczną śmierć. W kolejne miesięcznice, a także w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu, ofiary katastrofy smoleńskiej są wspominane w sposób godny" - zaznaczyła córka prezydenta Kaczyńskiego.

Jej zdaniem "wspominanie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać "przy okazji" obchodzenia rocznic wydarzeń, z którymi nie byli bezpośrednio związani". "Pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto - z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń. Nieuporządkowana inflacja wspomnień z pewnością temu nie służy" - podsumowała Kaczyńska.

Więcej na TVN24

Spór o apel smoleński
TVN24

Autor: mart/kk / Źródło: wSieci