Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Marsze zakończone, ulice otwarte. "Tylko drobne incydenty"

Warszawa

TVN24Race przed Stadionem Narodowym

W piątek przez Warszawę przetoczyły się trzy duże masze zorganizowane z okazji Święta Niepodległości: narodowców, środowisk antyfaszystowskich i lewicowych oraz Komitetu Obrony Demokracji. Jak podkreśla policja, wszystkie przebiegały spokojnie. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na tvnwarszawa.pl.

18.49 Kończymy naszą relację. Dziękujemy za uwagę.

18.47 Rondo Dmowskiego. Tu zaczął się marsz narodowców:

Marsz narodowców przy Rotundzie (timelapse)
Robert Baka

18.41 ZTM: Aktualnie wszystkie linie autobusowe i tramwajowe kursują na trasach podstawowych.

18.35 - W kilkunastu manifestacjach w Warszawie łącznie wzięło dziś udział 86 tysięcy osób - podał komendant główny policji, nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Komendant zwrócił uwagę, że w Warszawie w zabezpieczeniu obchodów wzięło udział 7 tysięcy policjantów. Jak podkreślił, poza drobnymi incydentami związanymi z użyciem materiałów pirotechnicznych, nie odnotowano żadnych poważniejszych wydarzeń.

18.16 Przywrócony został przejazd ul. Świętokrzyską. Na objeździe z pominięciem pl. Powstańców Warszawy pozostaje linia 107 jadąca w kierunku Esperanto.

18.09 Minister Mariusz Błaszczak podał frekwencję na największych zgromadzeń. Według szacunków policji w marszu narodowców wzięło udział ok. 75 tysięcy osób.

- W kulminacyjnym momencie marszu KOD było 10 tysięcy osób, w końcowym epizodzie, kiedy Big Cyc grał piosenkę o Kiepskich sytuacja faktycznie była kiepska, było tam kilkaset osób - stwierdził złośliwie o swoich politycznych przeciwnikach Błaszczak.

Liczebność marszu antyfaszystów policjanci oszacowali na 900 osób.

MINISTER BŁASZCZAK SIĘ WYŁAMAŁ - CZYTAJ WIĘCEJ

18.07 - Chciałbym podkreślić, ze uroczystości Święta Niepodległości przebiegły bezpiecznie. To zasługa stołecznej policji. Dziękuje za profesjonalizm i zaangażowanie - mówił na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych. - Policja wypełniła zadania, które spoczywa na urzędzie miasta - dodał.

18.05 PAP: Na placu Powstańców Warszawy ok. godz. 18 zakończył się w piątek zorganizowany przez koalicję ugrupowań lewicowych i anarchistycznych marsz antyfaszystowski pod hasłem "Za wolność naszą i waszą".

Related content

18.01 ZTM: Otwarta została również stacja metra Nowy Świat-Uniwersytet. Zaznaczamy, że ze względu na zgromadzenia, ul. Świętokrzyska pozostaje zamknięta. Autobusy jeżdżące normalnie w rejonie ul. Świętokrzyskiej (107, 178, 518) kursują objazdami opisanymi w tym komunikacie.

17:40 ZTM: Otwarto Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Królewska, Al. Jerozolimskie i most Poniatowskiego. Przywrócony również został ruch tramwajów wzdłuż Al. Jerozolimskich.

17.29 Antyfaszyści skręcają z Nowego Światu w Świętokrzyską. Kierują się na plac Powstańców Warszawy. Jak ocenia Maciej Cnota, reporter TVN24 w pochodzie może uczestniczyć ok. dwóch tysięcy osób. - Uczestnicy tej manifestacji sporo czasu spędzili przed Zachętą, gdzie zamordowano prezydenta Gabriela Narutowicza - podaje Cnota.

Antyfaszyści idą przez miasto
TVN24

17.09 Niektórzy uczestnicy marszu narodowców rozchodzą się - część wraca w kierunku centrum mostem Poniatowskiego, część zmierza w różnych kierunkach po praskiej stronie Warszawy.

Głos zabrała m.in. Zuzanna Wiewiórka z ruchu pro-life; nawiązując do wydarzeń ostatnich tygodni, kiedy Sejm zajmował się projektami dot. aborcji, mówiła, że "każdego roku morduje się setki nienarodzonych dzieci".

- Naród, który morduje własne dzieci, jest narodem bez przyszłości - dodała. W odpowiedzi na jej wystąpienie tłum skandował: "PiS, PO, jedno zło". Wśród zgromadzonych widać było transparent z napisem: "Pod rządami PiS aborterzy zabili 950 dzieci".

17.07 Na scenie występowali także entuzjastycznie oklaskiwani kombatanci. Jerzy Nowicki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zwracając się do uczestników marszu, mówił że chciałby, by w przyszłym roku było ich jeszcze więcej. - Miejcie w swoich sercach tych, co zginęli za ojczyznę po to, żebyśmy mogli mieć Polskę wolną i niepodległą. Niech żyje Polska! - mówił.

W marszu brało udział wielu młodych ludzi, były również rodziny z dziećmi, w tłumie widać było osoby z wózkami, niosące dzieci na rękach, "na barana".

Na przystankach i stacjach kolejowych w okolicy stadionu są tłumy ludzi, tworzą się kolejki do automatów z biletami. Autobusy i pociągi pełne są ludzi z biało-czerwonymi emblematami.

16.59 ZTM: Możliwe opóźnienia w kursowaniu pociągów SKM S1, S2 oraz Kolei Mazowieckich na linii średnicowej w kierunku wschodnim. Zamknięta dla ruchu pasażerskiego została stacja metra NOWY ŚWIAT-UNIWERSYTET.

- Zamknięta została stacja II linii metra Nowy Świat – Uniwersytet. – Pociągi przez nią przejeżdżają, ale się tam nie zatrzymują. Nie powinno to trwać długo – mówi nam Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego.

Policja dodaje, że było to zaplanowane. Zdecydowała o zamknięciu stacji ze względu na odbywający się w okolicy marsz antyfaszystów.

16.50 Marsz antyfaszystów na Krakowskim Przedmieściu:

Related content

16.47 Także policja nie podaje danych dotyczących liczebności zgromadzeń. - Zajmujemy się zapewnianiem bezpieczeństwa podczas uroczystości, marszów czy zgromadzeń. Liczenie i podawanie frekwencji nie jest dla w tym momencie priorytetem – powiedział tvnwarszawa.pl mł. insp Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

16.44 - Zgromadzenia w Warszawie z okazji Święta Niepodległości przebiegają spokojnie. Nie liczyliśmy uczestników, nie będziemy podawać frekwencji - powiedziała w piątek PAP szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa Ewa Gawor.

Zapewniła, że zgromadzenia przebiegają spokojnie. - Jedyne zastrzeżenie, które mamy, jest do marszu ONR (narodowców - red.), że była używana pirotechnika, ale stosowana jest właściwie co roku. W tej chwili na błoniach Stadionu Narodowego jest jedna wielka czerwona łuna, ale mam nadzieję, że nikomu nic się nie stanie - powiedziała Gawor. Dodała, że do biura nie dotarły żadne sygnały o znaczących incydentach.

16.36 ZTM: Przywrócono przejazd wzdłuż al. Jana Pawła II (ul. Anielewicza – Stawki). Wkrótce planowane jest przywrócenie ruchu.

16.30 Na scenie na błoniach Stadionu Narodowego trwają przemówienia liderów ruchu narodowego. - Jesteśmy nadzieją, że cywilizacja nie upadnie - mówił wiceprezes stowarzyszenia Marszu Niepodległości Witold Tumanowicz, nawiązując do hasła tegorocznej manifestacji "Polska bastionem Europy".

Podkreślił, że organizowany co roku od kilku lat marsz przypomina o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale - jak dodał - trzeba pamiętać o tym, że jest "początkiem pracy na rzecz ojczyzny". Zaapelował, aby uczestnicy corocznych obchodów każdego dnia angażowali się w pracę organizacji katolickich, narodowych i patriotycznych. Mówił, że Polska jest zalewana falą uchodźców, na co - jak dodał - nie ma zgody. Po jego wystąpieniu tłum zaczął wznosić okrzyki: "Polacy przeciw imigrantom".

Organizatorzy ze sceny ogłosili, że marsz zgromadził 100 tys. osób.

Przed sceną spalono niebieską flagę z logo Facebooka, co wzbudziło aplauz zgromadzonych. Tłum zaczął skandować: "Polska przeciw korporacjom!". Tumanowicz, nawiązując do tego, że Facebook przez pewien czas blokował strony Marszu Niepodległości", ironicznie podziękował Facebookowi, że "rozreklamował tegoroczny marsz, dzięki czemu zgromadził on większą liczbę uczestników.

16.29 Na wiecu KOD gra Oddział Zamknięty

16.06 Hanna Gronkiewicz-Waltz obserwuje wydarzenia z Centrum Bezpieczeństwa przy Młynarskiej:

15.53 Coraz więcej osób na błoniach Narodowego. Okolice sceny spowija usytuowanej od strony ul. Zielenieckiej spowił gęsty dym, płoną czerwone race, co chwilę wybuchają petardy.

Race na marszu narodowców
TVN24

15.45 Na Polu Mokotowskim koncert zespołu Big Cyc:

Koncert Big Cyc na marszu KOD
TVN24

15.32 Część osób idących w marszu narodowców wciąż jest na moście Poniatowskiego. Idą także rodziny z dziećmi. Jak podaje PAP, wiele osób robi sobie tzw. selfie z biało-czerwonymi flagami, których w tłumie powiewają tysiące. Wśród uczestników wyróżnia się grupa z transparentami antyaborcyjnymi, z których wiele zilustrowano zdjęciami usuniętych płodów; są na nich hasła: "Aborcja = zabijanie".

15.29 Pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" na placu Zamkowym rozpoczął się w piątek po południu marsz antyfaszystowski zorganizowany przez koalicję ugrupowań lewicowych i anarchistycznych.

Jak podaje PAP, uczestnicy, których zgromadziło się kilkuset, trzymają transparenty z hasłami: "Biała Polska tylko zimą", "Faszyści precz z naszych ulic", "Pokażmy język nacjonalizmowi", "Faszyści brzytwą rządzących", "PiS promuje faszystów". Organizatorzy zaapelowali "o spokój, niereagowanie na prowokacje i pokojowe uczczenie Święta Niepodległości".

Manifestacja ma przejść ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy.

Demonstracja zorganizowana przez Koalicję antyfaszystowską - jak mówią organizatorzy - ma pokazać alternatywę wobec nacjonalizmu oraz solidarność z grupami walczącymi o swe prawa, m.in. z kobietami. W skład koalicji, poza Partią Razem, weszło kilkanaście organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych - m.in. Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka.

Marsz ochraniany jest przez duże siły policyjne.

Na pl. Zamkowym zbierają się antyfaszyści
TVN24

15.21 ZTM: Otwarte dla ruchu kołowego zostały al. Zieleniecka i rondo Waszyngtona.

15.10 PAP: Pierwsze osoby z marszu narodowców docierają na błonia stadionu PGE Narodowego. Scena, gdzie mają się odbyć przemówienia kończące marsz, ustawiona jest przy ul. Zielenieckiej.

Pierwsze osoby z początku marszu docierają na błonia stadionu. Trzymają biało-czerwone flagi i zbierają przed sceną, gdzie grają zespoły muzyczne. Pada śnieg. Nad stadionem krąży policyjny helikopter. W okolicach sceny jest bardzo dużo służb porządkowych, w charakterystycznych jaskrawych kamizelkach.

Narodowcy na błoniach stadionu
TVN24

15.05 - To nie jest dzień, aby mówić o podziałach i nienawiści, dziś nie szuka się różnic. Za 2-3 lata powinniśmy pójść w jednym marszu. Polska optymistyczna i uśmiechnięta jest możliwa! Podnieśmy flagi, bo to nasze święto - przemawia Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

15.02 Na Polu Mokotowskim przemawia Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Ze sceny skanduje: wolność, równość, prawa kobiet! - Zbudujemy Polskę równościową, postępową, solidarną! - postuluje.

Barbara Nowacka na marszu KOD
TVN24

15.00 - Jest bardzo spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych incydentów, nie ma osób zatrzymanych w związku z uroczystościami Święta Niepodległości - potwierdził na antenie TVN24 Mariusz Ciarka z KGP. - Ulice zamykamy w ostatniej chwili i otwieramy jak najszybciej po przejściu marszów - podał.

14.59 ZTM: W związku z zakończeniem przemarszu KOD, otwarte zostają ul. Żwirki i Wigury oraz Banacha.

14.56 Na Polu Mokotowskim przemawia Włodzimierz Czarzasty, szef SLD

14.55 ZTM: Przywrócony zostaje ruch kołowy oraz tramwajów wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Ponadto ruch kołowy na odc. Dw. Centralny - Centrum

14.54 - Jest spokojnie od samego rana, nie odnotowujemy żadnych poważniejszych incydentów. W związku z uroczystościami i marszami nikogo nie zatrzymano – powiedział tvnwarszawa.pl mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

14.50 Czoło marszu narodowców dotarło na skraj mostu Poniatowskiego (aleja Poniatowskiego) i tam zatrzymało się, prawdopodobnie czekając na dołączenie reszty uczestników.

Related content

Related content

14.39 Na Polu Mokotowskim rozpoczął się koncert, który jest finałowym wydarzeniem marszu KOD. Przewidziano tu także przemówienia liderów KOD i partii opozycyjnych.

Pochód ten rozpoczęło przemówienie byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, aktorki Doroty Stalińskiej i lidera KOD Mateusz Kijowskiego. Widziani byli także Ewa Kopacz i Grzegorz Schetyna.

Marsz KOD na Polu Mokotowskim
TVN24

14.38 PAP: Hasło na transparencie niesionym na czele pochodu brzmi: "Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna". Uczestnicy skandują" "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone", słychać wybuchy rac i petard. Część uczestników niesie flary.

Na transparentach uczestników marszu przeczytać można m.in. "Być Polakiem, być katolikiem to zaszczyt i honor". Widać baner z napisem "Śmierć wrogom Ojczyzny!". Dostrzec można także transparenty związane z kwestią aborcji m.in. "Aborcja dla Polek zalegalizowana przez Hitlera" i "Przemoc dotyczy kobiet w każdym wieku, najczęściej zabijane są kobiety przed narodzeniem".

14.36 ZTM: Zamknięto dla ruchu al. Zieleniecką i rondo Waszyngtona.

14.34 PAP: Czoło demonstracji poprzedza grupa kilkudziesięciu motocyklistów. Jest też kilku kombatantów ze sztandarami i grupka młodzieży z wieńcem oraz osoby ubrane w mundury z różnych epok historycznych. Przed czołem demonstracji, za motocyklistami jest kilkunastu jeźdźców z grup rekonstrukcyjnych w strojach dawnych formacji kawaleryjskich.

Według policji marsz przebiega spokojnie.

14.30 "Cześć i chwała bohaterom!" skandują idąc w pochodzie. Niosą wielką flagę rozciągniętą wzdłuż kolumny: "Bóg, honor, ojczyzna"

Narodowcy na błoniach stadionu
TVN24

14.27 - Ostatni uczestnicy marszu narodowców sprawnie opuścili rondo Dmowskiego. Wszyscy kierują się w stronę Wisły, główne przemówienia szykowane są na błoniach Stadionu Narodowego – podaje reporter TVN24 Radomir Wit.

14.25 Marsz KOD dotarł już na Pole Mokotowskie.

14.22 ZTM: Przywraca się ruch autobusów i tramwajów wzdłuż ul. Grójeckiej.

14.17 ZTM: Przypominamy, że Al. Jerozolimskie i most Poniatowskiego są aktualnie zamknięte.

14.14 - Czoło marszu jest już na moście Poniatowskiego. W miejscu, w którym jestem jest bezpiecznie - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. Tymczasem inni uczestnicy dopiero ruszają z ronda Dmowskiego. Kolumna jest bardzo długa.

14.09 Czoło marszu narodowców minęło rondo de Gaulle'a. Uczestnicy skandują "Duma, duma, narodowa duma!", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!".

Narodowcy idą przez Warszawę
TVN24

14.04 - Marsz rozpoczął się od przemówienia. Organizatorzy apelowali, żeby unikać prowokacji, nie używać materiałów pirotechnicznych, ale słychać było odgłosy petard, były też czerwone race – relacjonuje Radomir Wit, reporter TVN24. - Jest morze biało-czerwonych flag, ale poza polskimi są także flagi węgierskie, słowackie czy szwedzkie - dodaje.

14.01 Ruszył marsz narodowców. Uczestnicy kierują się w stronę Stadionu Narodowego

Narodowcy w centrum
TVN24

13.56 Uczestnicy marszu narodowców zasłonili wielkimi, czarnymi płachtami manifestację Obywateli RP przy rondzie de Gaulle'a (od strony placu Trzech Krzyży). Oddzielają ich także barierki i przedstawiciele straży marszu CZYTAJ WIĘCEJ

Sytuacja na rondzie de Gaulle'a
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

13.53 - tłum przy Rotundzie gęstnieje z minuty na minutę

Narodowcy zbierają się w centrum
TVN24

13.51 Lider KOD powiedział przemawiał ostatni, przed rozpoczęciem marszu. - Dzisiaj miliony Polaków obchodzą narodowe Święto Niepodległości i wszędzie tam jest Polska; wszędzie tam, gdzie Polacy świętują - mówił Mateusz Kijowski. Podkreślił, że każdy kto świętuje w piątek 98. rocznicę odzyskania niepodległości jest patriotą.

Zaznaczył, że tylko razem można budować silną Polskę, "Polskę silną różnorodnością i Polskę silną wspólnotą, bo wspólnota nie zmusza do jednolitości, ale pozwala rozwijać różnorodność" - mówił Kijowski. Dodał, że choć w narodzie są różnice światopoglądowe, to Polacy mają wspólną historię i wspólne wartości. "Mam nadzieję, że wkrótce będziemy świętować razem" - powiedział.

13.47 - ZTM zaleca aby wybrać metro zamiast tramwajów

13.41 - Na placu Piłsudskiego prezydent podszedł do zwykłych ludzi uczestniczących w oficjalnych obchodach. Witał się z nimi i robił wspólne zdjęcia.

13.40 - Przypominamy, że dziś każdy może wejść do Sejmu.

13.36 - W marszu KODu uczestniczy była premier Ewa Kopacz. - Najgłośniej o demokracji mówią ci, którzy demokrację niszczą. Nie powodujcie żebyśmy my gorzej się poczuli w tym kraju niż wy. Ci którzy stoją dziś u władzy powinni dawać przykład - apelowała w rozmowie z reporterem TVN24.

13.33 - ZTM poinformował, że przywrócony został ruchu tramwajów na al. Niepodległości – Chałubińskiego - al. Jana Pawła II (na odcinku Rakowiecka – al. Solidarności). W dalszym ciągu zamknięty pozostaje odcinek od Kina Femina do Ronda Zgrupowania "Radosław".

13.29 - Na placu przy Metrze Centrum gromadzą się uczestnicy marszu narodowców. Grupa jest już dość liczna.

Related content

13.22 - Przed marszem KODu przemawiał były prezydent Bronisław Komorowski. - Jesteśmy narodem doświadczonym w sposób szczególny przez historię, bo dwukrotnie musieliśmy odzyskiwać suwerenność, niepodległość - mówił do zgromadzonych na placu Narutowicza.

"Dwukrotnie odzyskiwaliśmy ją budując Polskę demokratyczną. To ważna wskazówka, którą odziedziczyliśmy po historii: nie ma niepodległości bez Polski demokratycznej w swoim kształcie" - dodał.

13.18 - Równocześnie z państwowymi uroczystościami, trwają te mniej formalne. Na przykład na Żoliborzu.

13.10 - Przy Grobie Nieznanego Żołnierza składane są wieńce od oficjalnych delegacji.

12.54 - Marsz KODu jest już na trasie.

Marsz KODu w okolicy placu Narutowicza
TVN24

12.47 - Uczestnicy "KODu Niepodległości"nadal gromadzą się na placu Narutowicza. Odśpiewywany jest hymn Polski.

12.42 - Na Placu Piłsudskiego przemawia prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaapelował o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Wierzę, że może już w 2017, ale przede wszystkim 2018 r. moglibyśmy razem pójść ku czci niepodległej, suwerennej Polski - powiedział.

Amdrzej Duda podczas przemówienia na Placu Piłsudskiego
TVN24

12.40 - Linie autobusowe kursujące na trasie marszu narodowców zostały skierowane na objazdy. Niedługo Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego i Wybrzeże Szczecińskie zostaną zamknięte dla ruchu - podaje ZTM.

12.31 - Z powodu przemarszu plac Narutowicza oraz ulice Grójecka i Banacha aż do Pola Mokotowskiego są zamknięte. Autobusy skierowano na objazdy.

12.30 - z placu Narutowicza ma wkrótce wyruszyć marsz "KOD Niepodległości".

Uczestnicy marszu KOD zbierają się na placu Narutowicza
TVN24

12.22 - Na placu Piłsudskiego oddano salwy armatnie.

12.21 - Na ulicy 11 Listopada obcokrajowcy odśpiewali polski Hymn Narodowy, by uczcić narodowe święto.

W podziękowaniu Warszawie
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

12.20 - w apelu pamięci wymienieni zostali politycy i wojskowi zasłużeni dla odzyskania przez Polskę niepodległości. A później osoby walczące o Polskę w czasie drugiej wojny światowej, Żołnierze Wyklęci, ofiary Poznańskiego Czerwca, nieznani bohaterowie walki o wolność, prezydenci Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński oraz Maria Kaczyńska. Wymieniono również ofiary katastrofy smoleńskiej.

12.19 - W czasie oficjalnych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytywany jest apel pamięci.

12.17 - Na Placu Piłsudskiego rozbrzmiewa Mazurek Dąbrowskiego.

12.14 - żołnierze uroczyście podnoszą na maszt flagę Polski. Później odśpiewany zostanie hymn państwowy.

Uroczystości na placu Piłsudskiego
TVN24

12.09 - prezydent przyjął meldunek od szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Dokonuje przeglądu oddziałów.

Uroczystości na placu Piłsudskiego
TVN24

12.06 - uroczystości na Placu Piłsudskiego mają charakter wojskowy. Na miejsce dojeżdża prezydent Duda. Za chwilę przyjmie meldunek.

12.01 - Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczy w uroczystym odśpiewaniu hymnu Polski przez przedstawicieli ponad 15 krajów. Wydarzenie zorganizowano na ul. 11 Listopada.

12.00 - Zaczyna się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczą w niej władze państwowe z prezydentem i premier na czele.

11.58 - Maciej Badurek wygrał XXXVIII Bieg Niepodległości z czasem 30 minut 53 sekundy. Wśród kobiet najszybsza była Anna Łapińska z czasem 36 minut 19 sekund.

11.51 - Niebawem na placu Narutowicza rozpocznie się jeden z marszów. Plac Narutowicza i ulica Grójecka na razie przejezdne. Jeśli ktoś chce dzisiaj do centrum stolicy chce się dostać to np. rower jest skuteczny - relacjonuje Paweł Łukasik, reporter TVN24.

11.50 - Na placu Narutowicza gromadzą się już uczestnicy marszu KOD Niepodległości. Start planowany jest na 12.30. Uczestnicy przejdą Grójecką i Banacha na Pole Mokotowskie. Tam ma się odbyć koncert.

Sytuacja przy placu Narutowicza
TVN24

11.44 - Sofia Ennaoui – polska lekkoatletka pochodząca z Maroko - w Dniu Niepodległości zacytowała na Facebooku Józefa Piłsudskiego i napisała, że jest dumna z reprezentowania naszego kraju. To biuegaczka specjalizująca się w średnich i długich dystansach, finalistka Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w biegu na 1500 metrów.

11.37 - czołówka Biegu Niepodległości jest już za półmetkiem. Prowadzący Maciej Badurek 5 km pokonał w 15 minut i 15 sekund.

Półmetek Biegu Niepodległości
datasport.pl

11.34 - Policja szykuje się do zabezpieczania marszu narodowców. W centrum miasta widać dużo radiowozów.

11.18 - Pod pominikiem Józefa Piłsudskiego krótką mowę z okazji 11 listopada wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Zdawanie się na innych jest zawsze wielkim błędem, trzeba działać w Polsce, umieć w kraju odnosić sukcesy - podkreślił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
TVN24

11.17 - O niepodległość trzeba walczyć każdego dnia, trzeba ją budować każdego dnia. Mam zaszczyt odznaczyć Państwa, czyli tych którzy swoją działalnością budujecie tą polską niepodległość - mówił Andrzej Duda, który wręczył odznaczenia w Belwederze.

Andrzej Duda wręczył odznaczenia
TVN24

11.16 - Na godzinę 11, przed pomnikiem de Gaulle’a zapowiedziana była pikieta "Stop Narodowcom" organizowana przez "Obywateli RP". Planowano ją na 50-200 osób. - Obszedłem całe rondo dookoła, ale nikogo tu nie spotkałem. Przed pomnikiem de Gaulle'a budowana jest niewielka, drewniana scena. Wygląda to raczej na przygotowania do marszu narodowców - mówi nasz reporter, Mateusz Szmelter.

11.15 - biegacze wyruszyli na trasę 28. Biegu Niepodległości. Z pierwszej linii ruszyli zawodnicy w strojach do futbolu amerykańskiego.

Ruszył Bieg Niepodległości
TVN24

11.11 - start Biegu Niepodległości chwilę się opóźnia.

11.10 - Jak podaje ZTM, wyłączony został ruch tramwajów wzdłuż ul. Grójeckiej. Uruchomiono zastępczą linię autobusową kursującą na odcinku od placu Zawiszy do pętli P+R Al. Krakowska.

11.09 - 11 listopada świętuje także Lotnisko Chopina.

11.06 - Na skrzyżowaniu ul. Anielewicza i al. Jana Pawła II od dłuższego czasu rozgrzewają się biegacze - mówi Andrzej Rejnson, reporter tvnwarszawa.pl. Start Biegu Niepodległości wyznaczony jest dokładnie na godzinę 11.11.

10.50 - W Belwederze zaczęła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta. Wśród odznaczonych są młociarka Anita Włodarczyk, jej trener Krzysztof Kaliszewski czy piosenkarka Halina Frąckowiak i aktorka Małgorzata Kożuchowska.

W Belwederze trwa wręczenie odznaczeń państwowych
TVN24

10.47 - Obchody Święta Niepodległości wiążą się ze zmianami dla komunikacji nie tylko w Warszawie. Na objazdy kierowane są również autobusy w Nadarzynie (703, 711, 733) i Piasecznie (724, 727, L-2, L-5, L12, L13, L24, L25).

10.38 - Dziś każdy może wejść do Sejmu i Senatu. W godz. 9-16 można zobaczy, gdzie pracują posłowie i senatorowie. Zwiedzającym udostępnione są m.in. kuluary sejmowe, galeria sali posiedzeń Sejmu oraz korytarz marszałkowski.

Related content

10.35 - Przypominamy o utrudnieniach w al. Niepodległości. Drogowcy wykorzystują długi weekend i naprawią część ulicy. Odcinek od skrzyżowania z Batorego do Wiktorskiej jest nieprzejezdny. Roboty zaczęły się wczoraj wieczorem i potrwają do godziny 4 rano w poniedziałek 14 listopada.

10.28 - Wyłączony zostaje ruch tramwajów wzdłuż al. "Solidarności". Linie 13, 20, 23, 26 zostają skierowane na objazdy.

10.27 - prezydent Duda składa kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Towarzyszą mu premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz wicepremier Piotr Gliński.

Andrzej Duda przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
TVN24

10.25 - naszych czytelników niemniej niż święto cieszy śnieg. Na Kontakt24 dostaliśmy na przykład zdjęcia z Sulejówka.

10.20 - zakończyła się msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej.

10.17 - W związku z "Biegiem Niepodległości” zamykane są kolejne ulice. Al. Jana Pawła II jest zamknięta od al.Solidarności. Dodatkowo nieprzejezdna jest Chałubińskiego i al.Niepodległości do ul. Rakowieckiej. Autobusy kierowane są na objazdy.

10.03 - Mieszkańcy stolicy pamiętają o Święcie Niepodległości. Wielu z nich wywiesiło biało-czerwone flagi na balkonach.

Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Flagi na balkonach | Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

10.00 - za chwilę ma się zacząć zgromadzenie. "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym". Uczestnicy mają w planie "modlitwę za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie". Zgromadzenie ma potrwać do 13 i przejść trasą: pl. Trzech Krzyży (zbiórka) - Al. Ujazdowskie – Matejki – Maszyńskiego – Górnośląska – Wiejska.

9.55 - Na razie jest dziś wyjątkowo spokojnie - powiedział nam Tomasz Oleszczuk, z zespołu prasowego stołecznej policji.

9.43 - Na placu Piłsudskiego były prezydent wspominał rok 1979, kiedy w tym miejscu organizował "Marsz Niepodległości". -Wspólnym wysiłkiem musimy zabiegać, żeby obchodzić święto Niepodległości. Cieszę się, że są tutaj przedstawiciele współczesnych środowisk opozycji demokratycznej. Pamiętam, jak jeszcze w czasach komunistycznych zostaliśmy razem z Andrzejem Czumą skazani za składanie wieńców przed grobem nieznanego żołnierza - mówił Komorowski.

Bronisław Komorowski złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza
TVN24

9.34 - W Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział: Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu. Stajemy przy ołtarzu tej monumentalnej świątyni by przede wszystkim dziękować. Na pierwszym miejscu podziękowania te należą się Bogu i jego Opatrzności, a w dalszej kolejności "darczyńcom z całej Polski”.

9.31 - przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec składa były prezydent Bronisław Komorowski. Towarzyszą mu inni politycy opozycji.

Były prezydent złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza
TVN24

9.25 - Nie da się przejechać al. Jana Pawła w kierunku ronda Radosława przy Anielewicza. Ulica jest już zamknięta przed Biegiem Niepodległości na odcinku od ul.Dzikiej do ul.Anielewicza. Nieprzejezdna jest też ul.Stawki na odcinku do Smoczej do Dzikiej. Start biegu o 11.11. Autobusy linii 176 oraz tramwaje linii 17 i 33 zostały skierowane na objazdy. Zobacz jak dziś będzie jeździć komunikacja miejska.

Zamknięta Jana Pawła II
Andrzej Rejnson / tvnwarszawa.pl

9.20 - Prezydent Warszawy zaprasza na obchody Święta Niepodległości na Pradze

9.17 - Odwołane zostało zgromadzenie, które miało się odbyć o 12 na Placu Bankowym - poinformowała Gawor na antenie TV24. Oznacza to, że na placu nie będzie wyłączana trakcja tramwajowa.

9.16 - Zachęcam do kontaktu z infolinią miejską 19115. Będziemy na bieżąco informować o utrudnieniach - zapowiadała Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

9.15 - Ja bym nie liczyła na tramwaje - powiedziała Ewa Gawor. Ze względu na marsze i inne zgromadzenia ich ruch będzie ograniczony, polecam metro - dodała.

9.13 - na antenie TVN24 Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego mówi o dzisiejszych utrudnieniach w stolicy.

9.10 Tysiące wiernych zgromadziła piątkowa poranna uroczystość otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Wybudowana na Polach Wilanowskich w Warszawie świątynia to "wotum wdzięczności narodu za dar wolności". Obietnicę wzniesienia sanktuarium złożył 225 lat temu Sejm Wielki.

Wielkie otwarcie Świątynie Opatrzności Bożej
TVN24

9.00 - Prezydent Andrzej Duda złożył rano biało-czerwony wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa, gdzie trwała uroczystość Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prezydent odśpiewał wspólnie z PSL "Rotę", przywitał się i porozmawiał z działaczami ludowców oraz z mieszkańcami.

Related content

8.59 - Większość ludzi ma dziś wolne, jednak pracownicy Zarząd Oczyszania Miasta pracują pełną parą. Na ulice wyjechały 42 posypywarki. Pracują od 4:50. Zabezpieczają 7 mostów, wiadukty, ulice spadkowe i estakady - poinformował ratusz.

8.57 - Za kilka minut rozpocznie się otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem władz państwowych.

8.51 - W stolicy od rana pada śnieg. Jak podaje portal tvnmeteo.pl, taka pogoda utrzyma się przez cały dzień. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie 2 stopnie.

Śnieżna pogoda w Warszawie
twitter UM Warszawa/ Filip Kwiatkowski

8.43 - Śnieg i wolny dzień spowodowały, że ulice są prawie puste. - Warszawa jeszcze śpi. Ruch jest znikomy, spokojny. Pojedyncze osoby na przystankach czekają na autobusy - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

8.35 - Ratusz przypomina, że w czasie marszów i manifestacji zamknięte będą niektóre ulice. Komunikacja miejska pojedzie objazdami.

8.30 - Prezydent Andrzej Duda poinformował, że przygotował projekt ustawy o Narodowych Obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zgodnie z projektem, zostanie powołany Komitet, którego celem będzie promocja idei odzyskania niepodległości w kraju i za granicą.

8.20 - Policja uruchomiła specjalną infolinię. Można tam uzyskać informacje o utrudnieniach w związku z obchodami Święta Niepodległości. Numer infolinii: 22 603 80 38

8.00 - Przed pomnikiem Witosa zgromadzili się działacze i zwolennicy PSL. Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz wezwał PiS do poparcia wniosku o rehabilitację Wincentego Witosa.

Obchody Święta Niepodległości
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

11 listopada zaplanowano cztery manifestacje i 14 innych zgromadzeń. Pierwszym będzie zgromadzenie pod hasłem "Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym", które zacznie się o 10. O 11.30 wystartuje marsz "KOD Niepodległości".

Od 14 do 20 potrwa marsz narodowców. Również o 14 wyruszy marsz pod hasłem "Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce". Drugi "Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce" będzie trwał w godzinach 15-19.

Przewidziano także kilka zgromadzeń stacjonarnych i Bieg Niepodległości od 11 do 14.

Więcej o tym co się będzie dziś działo w Warszawie pisaliśmy tutaj.

Tu przeczytasz o imprezach towarzyszących

Wybierasz się w podróż komunikacją? Sprawdź jakie objazdy przygotowano

md/kz/mś