Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Marsze i bieg w Święto Niepodległości. Sprawdź trasy

Warszawa

prezydent.plPrezydent zaprasza na marsz

Cztery manifestacje, Bieg Niepodległości i koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości każdy znajdzie dobre dla siebie miejsce do świętowania.

- Zgłoszono 12 zgromadzeń, które odbędą się w Święto Niepodległości w Warszawie. Trzy największe wpłyną na organizację ruchu - powiedziała w czwartek późnym wieczorem na sesji Rady Warszawy Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa. Dokładny plan wszystkich zgromadzeń i imprez Ratusz ma przedstawić w piątek po południu. Na razie znamy szczegóły kilku głównych wydarzeń, w tym czterech marszów, które przejdą ulicami stolicy.

W niedzielę 11 listopada maszerować będzie prezydent, lewica, prawica i antyfaszyści.

Jak powiedziała Ewa Gawor, dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa, trasy przemarszów nie krzyżują się ani nie nakładają na siebie. - Jeżeli po części trasy marszu prezydenckiego będzie szedł marsz lewicy, to jest to z dużym przesunięciem czasowym - dodała.

- Każdy z organizatorów deklarował pokojowy przebieg zgromadzenia i chęć współpracy. Przyjmuję to za dobrą monetę, aczkolwiek w mojej ocenie nie do końca może to być dzień spokojny, zwłaszcza, gdy się poczyta to, co jest na forach internetowych kibiców - powiedziała Gawor.

Przedstawiamy dokładne trasy przemarszów przez Warszawę 11 listopada.

Wszystko zacznie się od oficjalnych obchodów. Już o 8:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego zacznie się msza święta za ojczyznę. Dwie godziny później prezydent Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe w Pałacu Prezydenckim. O 12:00 ruszy uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego. Po tym wszyscy warszawiacy będą mogli przejść razem z prezydentem w marszu "Razem dla Niepodległej", który ma się zacząć około 13:15 i przejść trasą ważnych pomników. Organizatorzy zadeklarowali udział w marszu 10 tys. osób.

Prezydent złoży kwiaty przed pomnikami: marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Grobie Nieznanego Żołnierza), kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego Grota, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

5 z 12 zgłoszonych zgromadzeń jest związana z Marszem Niepodległości organizowany przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Wystartuje on na rondzie Dmowskiego o 15:00 pod hasłem "Odzyskajmy Polskę". Wcześniej o 13:00 uczestnicy mają spotkać się na mszy świętej o 13:00 w kościele św. Barbary.

Marsz Niepodległości ma przejść trasą: rondo Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – plac Trzech Krzyży, plac Na Rozdrożu i pomnik Dmowskiego.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 50 tys. osób. Marsz zablokuje centrum miasta przy rondzie Dmowskiego w godz. od 15 do 15.30. Zgromadzeni na marszu ok. godz. 19 mają przejść do parku Agrykola.

Główne marsze 11 listopada
targeo.pl

3. Marsz Porozumienia 11 listopada o 12:00

W tym roku ruch antyfaszystowski Porozumienia 11 Listopada nie planuje blokady Marszu Niepodległości. Organizują oni swój marsz. Będą się zatrzymywać w miejscach, w których doszło do aktów przemocy ze strony nacjonalistów w ostatnich latach, jak i latach 30. Wszystko zacznie się o 12:00 przy Pomniku Bohaterów Getta.

Dokładna trasa: Pomnik Bohaterów Getta – Marszałkowska – rondo De Gaulle’a – Nowy Świat – Tamka – Krakowskie Przedmieście – Plac Zamkowy.

W Święto Niepodległości maszerować będą także polscy socjaliści odwołujący się do PPS pod hasłem "Polska Socjalna". Jak podaje PAP marsz wystartuje o 11:00 z placu Grzybowskiego. Dokładna trasa: plac Grzybowski, Świętokrzyska, Marszałkowska, Rysia, pl. Dąbrowskiego, Kredytowa, Traugutta, Krakowskie Przedmieście. Koniec przy skrzyżowaniu z Królewską.

Dla tych, którzy świętować chcą w mniej oficjalny sposób, zorganizowany będzie Bieg Niepodległości, który ruszy o godz. 11:11 i ma się zakończyć o godz. 14 przy ul. Stawki.

Trasa biegu: al. Jana Pawła II przy Stawki, Chałubińskiego, al. Niepodległości i z powrotem do skrzyżowania al. Jana Pawła II ze Stawki. Dla zawodników nordic walkingu zawrotka przy Koszykowej, dla pozostałych uczestników przy Rakowieckiej.

Organizatorzy zapowiedzieli udział 9,5 tys. osób w biegu. Już od godz. 6 rano z ruchu wyłączona będzie Al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do ul. Anielewicza, a także ul. Stawki na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Smoczej.

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 11 listopada zaplanowało specjalny koncert. Tematem jest udział mniejszości narodowych i wyznaniowych oraz cudzoziemców w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Będzie to opowieść o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz historii rodów, które związały się z Rzeczpospolitą na wiele pokoleń. W koncercie wystąpi ponad 20 artystów. Darmowe bilety do odebrania w kasie Muzeum Powstania.

Służby w gotowości

Ewa Gawor podkreśliła, że 11 listopada w miejskim centrum bezpieczeństwa od godz. 11 do zakończenia ostatniej demonstracji będzie działał sztab, w którego skład wejdą przedstawiciele policji, BOR-u, Żandarmerii Wojskowej, straży pożarnej, straży miejskiej, ZTM i Zarzadu Oczyszczania Miasta. Ponadto do współpracy z organizatorami marszów zostali wydelegowali pracownicy miejskiego biura bezpieczeństwa. Gawor powiedziała, że drugi sztab będzie działał w Komendzie Stołecznej Policji. Poinformowała, że tego dnia KSP wysyła na ulice miasta znaczną liczbę umundurowanych i nieumundurowanych patroli. Dodała, że stołeczni policjanci będą wspierani także przez funkcjonariuszy z kraju. Poinformowała, że policja uruchomi specjalną linię telefoniczną dla mieszkańców o utrudnieniach w ruchu. Zaznaczyła, że o zmianach w komunikacji będzie informował także ZTM.

PAP/band//ec