Marsze, bieg i apel pamięci. Stolica świętuje Niepodległość

Warszawa

tvnwarszawa.plTak w ubiegłym roku wyglądał marsz prezydencki

Nawet 50 tysięcy osób może wziąć udział w Marszu Niepodległości. Oprócz niego w stolicy odbędzie się 10 innych zgromadzeń. Utrudnienia spowoduje również bieg. Jego trasa będzie prowadziła ulicami Śródmieścia i Mokotowa. Wszystko w ramach Święta Niepodległości.

Punktualnie o godzinie 11:11 wystartuje Bieg Niepodległości.

12 tysięcy biegaczy ruszy z Al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki) i dalej: Chałubińskiego – al. Niepodległości – zawrotka na skrzyżowaniu al. Niepodległości/Rakowiecka – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II.

W związku z biegiem, między godziną 6 a 15 zamknięta zostanie al. Jana Pawła II na odc. Dzika – Anielewicza razem ze skrzyżowaniem z ulicą Stawki. Natomiast w godzinach 8-11 z ruchu zostanie wyłączone torowisko w al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do Rakowieckiej.

Marsz prezydencki

W samo południe na placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana warty oraz apel pamięci. O godzinie 13:15 z Królewskiej wyruszy marsz prezydencki "Razem dla niepodległej". Trasa będzie prowadzić ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Chopina, pl. Na Rozdrożu, Bagatela i Belwederska do Gagarina.

Z ruchu (w godzinach 4 - 15:30) wyłączony będzie ciąg ulic Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie na odc. pl. Zamkowy – Belweder.

50 tysięcy uczestników

Największy marsz (organizator spodziewa się 50 tysięcy osób) wystartuje o godzinie 15 z placu Defilad. Narodowcy przemaszerują ulicami: Marszałkowska, Waryńskiego, Puławska, Goworka, Spacerowa, Belwederska i Al. Ujazdowskim do pl. Na Rozdrożu.

Po Marszu Niepodległości uczestnicy zgromadzą się, tak jak rok temu w Parku Agrykola, u stóp Zamku Ujazdowskiego.

Pochód ma zabezpieczać straż Marszu Niepodległości, wspierana przez kilkuset wolontariuszy. Organizatorzy zapewniają także zabezpieczenie medyczne. Specjalni obserwatorzy mają dokumentować przebieg wydarzenia, aby "nie było wątpliwości, kto w jaki sposób się zachował".

Obchody 11 listopada będzie zabezpieczać 2,9 tys. funkcjonariuszy policji z kraju a także Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna, straż miejska.

Marsze w kilku miejscach

Zgromadzenia są również zaplanowane w innych częściach stolicy. O godzinie 8 rozpocznie się zgromadzenie w okolicach przejścia podziemnego przy al. Szucha od strony Trasy Łazienkowskiej.

O godzinie 11 sprzed komisariatu policji przy ul. Wita Stwosza wyruszy manifestacja przed komisariat przy ulicy Malczewskiego. Manifestujący przejdą ulicą Puławską. Przemarsz zakończy się o godzinie 13.

W samo południe z placu Trzech Krzyży uczestnicy mszy za ojczyznę przemaszerują przed Sejm przy ulicy Wiejskiej. Trasa będzie prowadzić Al. Ujazdowskimi i dalej ulicą Matejki.

Kilkaset osób ma przemaszerować sprzed Ambasady Węgier przy ulicy Chopina 2. Po przemaszerowaniu trasą: Mokotowska, Koszykowa, pl. Konstytucji i Marszałkowska do ronda Dmowskiego przyłączą się do Marszu Niepodległości.

W godzinach 14-16 zaplanowany jest przemarsz na trasie Pałac Prezydencki – plac Zamkowy – Pałac Prezydencki.

Z kolei o godzinie 14:30 rozpocznie się manifestacja przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy ul. Tokarzewskiego – Karaszewicza. Protest zaplanowano również na godzinę 18 na placu Defilad.

O godzinie 15:30 z ulicy Bartoszyckiej 43/45 świętujący Dzień Niepodległości przemaszerują ulicami: Bartoszycka, Narcyzowa i Walcownicza do parkingu przy skrzyżowaniu ulic: Bystrzycka i Walcownicza.

Szczyt klimatyczny

11 listopada rozpoczyna się konferencja klimatyczna COP-19. Jej uczestnicy, pojawią się rano na Stadionie Narodowym.

W godzinach późno popołudniowych przemieszczą się Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej.

ZOBACZ MAPĘ W DUŻEJ ROZDZIELCZOŚCI

Mapa zgromadzeń
Urząd Miasta
Dyrektor biura bezpieczeństwa o Marszu Prezydenckim i biegu
TVN24
Ewa Gawor o zgromadzeniach związanych z ONR
TVN24
O konferencji klimatycznej
TVN24

bf/roody