Marsze, apel pamięci, wieńce. Rocznica katastrofy smoleńskiej

TVN Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plPomnik smoleński

W środę obchody dziewiątej rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wśród zaplanowanych uroczystości jest między innymi marsz ku pamięci ofiar. Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się też na zmiany w komunikacji miejskiej.

Państwowe uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 8 od mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Tradycyjnie o godzinie 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, w którym udział wezmą między innymi premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Następnie politycy złożą wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Uroczystości rządowe

Po południu, w stolicy, prezydent Polski Andrzej Duda złoży wieńce w Świątyni Opatrzności Bożej na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz księży Józefa Jońcy, Zdzisława Króla i Andrzeja Kwaśnika. Następnie uda się na Wojskowy Cmentarz na Powązkach, gdzie złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy. Prezydent złoży też kwiaty przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego. Po godzinie 16 Andrzej Duda zapali znicz przed tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu w Pałacu Prezydenckim.

Premier, a także między innymi prezes PiS, w ciągu dnia złożą kwiaty na Cmentarzu Bródnowskim, a także na cmentarzach w Grabowie, gdzie spoczywa wiceminister kultury Tomasz Merta oraz na cmentarzu w Pyrach. Premier oraz prezes PiS odwiedzą też groby ofiar w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa świętego Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Po mszy spod bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci, gdzie planowane są wystąpienia prezydenta Dudy oraz Jarosława Kaczyńskiego.

Obchody w Sejmie

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie. Rano marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński oraz Stanisław Karczewski, a także członkowie prezydiów obu izb złożą kwiaty i zapalą znicze przed tablicami upamiętniającymi Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie.

Zginęło wówczas 18 parlamentarzystów. Byli to: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając.

Uroczystości ratusza

Rano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem uroczystości organizuje stołeczny ratusz. Wezmą w nich udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz samorządowych. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godzinie 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza".

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego odwiedzą groby zmarłych w katastrofie polityków swoich ugrupowań. Politycy PO, w tym szef partii Grzegorz Schetyna, wezmą udział w uroczystościach organizowanych przez stołeczny ratusz. Odwiedzą groby zmarłych przed dziewięcioma laty kolegów. Złożą kwiaty przy tablicach upamiętniających ofiary katastrofy w Sejmie. Według rzecznika PO Jana Grabca Platforma otrzymała od Andrzeja Dudy zaproszenia na organizowane przez Pałac Prezydencki uroczystości w Warszawie. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie poproszony o udział w tych obchodach.

Liderzy SLD: Włodzimierz Czarzasty, Jerzy Wenderlich i Anna Maria Żukowska o godzinie 8.41 odwiedzą groby polityków Sojuszu, którzy zginęli w katastrofie - będą najpierw na grobie wicemarszałka Sejmu i byłego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Jerzego Szmajdzińskiego, a także posłanki SLD, byłej szefowej Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanty Szymanek-Deresz oraz na grobie byłej wicepremier, liderki Unii Pracy i posłanki Lewicy Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że politycy PSL odwiedzą groby posłów-ludowców, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Prezes partii Władysław Kosiniak Kamysz w Krakowie złoży kwiaty na grobie Wiesława Wody, a w Lublinie i na Podkarpacie politycy PSL odwiedzą groby Edwarda Wojtasa i Leszka Deptuły. Stefaniak dodał, że on sam oraz Władysław Teofil Bartoszewski wezmą udział w uroczystościach organizowanych przez Ratusz na Powązkach.

Stowarzyszenie Solidarni 2010 organizuje natomiast "Marsz z portretami", który wyruszy o 17 z placu Trzech Krzyży, przejdzie ulicami Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście do Placu Piłsudskiego. Tam zostanie odprawiona modlitwa oraz zostaną złożone kwiaty przed pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy marszu przejdą także przed Pałac Prezydencki, gdzie odmówią modlitwę i zapalą znicze. Przemarsz zakończy się pod Kolumną Zygmunta, gdzie zaplanowano uroczysty apel pamięci.

Zamknięte ulice

Jak czytamy w komunikacie ratusza, od godziny 0.01 do 12 zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Tokarzewskiego-Karaszewicza wraz z parkingiem przed Dowództwem Garnizonu Warszawa, skwer księdza Twardowskiego, plac Piłsudskiego. Ponadto do końca uroczystości zamknięte dla ruchu będą parking przed Kościołem Seminaryjnym i teren przed Pałacem Prezydenckim wraz z chodnikiem przed Kordegardą.

W czasie uroczystości i przygotowań do nich policja i Służba Ochrony Państwa mogą zdecydować o operacyjnym wyłączeniu z ruchu innych ulic w rejonie Traktu Królewskiego i Starego Miasta.

Ratusz podał, że w przypadku braku możliwości przejazdu autobusy linii: 102, 105, 107, 108, 111, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 518, E-2 i N44 będą kierowane na najbliższe trasy objazdowe.

Zginęło 96 osób

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Tak wyglądały obchody ósmej rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej:

Jarosław Kaczyński przemawiał na placu Piłsudskiego TVN24
wideo 2/17

PAP/mp/ran