Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Marszałkowska, trzy place i dużo więcej. Ratusz zapowiada zieloną metamorfozę

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plZazieleni się m.in. plac Bankowy

Kluczowe ulice na Ochocie, Woli, we Włochach i w Śródmieściu i Ursusie mają stać się bardziej zielone. Władze Warszawy ogłosiły w piątek przetarg na aranżację 14 arterii. Na liście między innymi Marszałkowska, Grójecka, Towarowa i Prymasa Tysiąclecia.

- Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą "kosmetyką". Mamy nadzieję, że architekci wykażą się innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni - zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Kręgosłupy komunikacyjne

Wiceburmistrz Woli przyznała, że władze miasta i dzielnicy z niecierpliwością oczekują na pierwsze pomysły projektantów.

Mapa zielonych ulic
UM Warszawa

- Nasze oczekiwania są tym większe, że zieloną metamorfozę mają przejść ulice, które są prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym dzielnicy - oświadczyła Grażyna Orzechowska-Mikulska.

Ogłoszony w czwartek przetarg dotyczy bowiem takich ulic jak: Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej.

Zazieleni się też ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska, Anielewicza i Świętojerska, al. Jana Pawła II i Chałubińskiego, ciąg ul. Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego "Grzymały".

Dalej ulica Raszyńska, ciąg Wolskiej z aleją Solidarności (odcinek w Śródmieściu i na Woli), Towarowa, aleja Prymasa Tysiąclecia, Aleje Jerozolimskie, ulica 17 stycznia, ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki, Warszawska i Jagiełły, Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy oraz Sławka i Kompanii AK "Kordian".

18 tysięcy drzew

- Teraz oprócz swojej ważnej roli w transporcie, ulice te mają szansę zyskać także znaczenie wizerunkowe - powiedziała wiceburmistrz Orzechowska-Mikulska.

Zadaniem projektantów będzie - jak czytamy w komunikacie - wykonanie "koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian".

Zmiany mają objąć cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Ratusz zapewnia, że chce problem zieleni przyulicznej rozwiązać systemowo. W sumie zielone metamorfozy mają dotknąć niemal 80 dużych warszawskich ulic, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

"Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych" - podsumowują urzędnicy.

Zobacz materiał z poprzedniej konferencji prasowej:

Wiceprezydent o zazielenianiu ulicTVN24
wideo 2/2

kw/b