Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Marszałek Sejmu zapowiada: "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza"

TVN Warszawa

tvnwarszawa.pl , Marek Kuchciński / TwitterDeklaracja marszałka Sejmu

"Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą" – ogłosił na Twitterze Marek Kuchciński, marszałek Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. O pomyśle wyodrębnienia stolicy przedstawiciele partii mówili już między innymi przed ostatnimi wyborami.

Swoją deklarację marszałek Kuchciński umieścił w środę. Jedna po drugiej pojawiły się tam dwie informacje: "Chcemy, by nasze wsparcie dawało rezultaty równomiernego rozwoju Polski, by Polska Wschodnia nie odbiegała tak bardzo poziomem życia" – napisał na Twitterze Kuchciński.

Stwierdził również: "Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski".

Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą. Mamy świadomość, że w wielu jego miejscach poziom życia jest niezwykle niski.— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) styczeń 13, 2016

Żadnych szczegółów i dokładnych propozycji zmian nie podał.

Ratusz odpowiada

Do jego słów odniósł się jednak na facebooku Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Rozumiem, że to ma być kolejna nocna ‪#‎dobrazmiana‬ a tak naprawdę to bardzo fatalna zmiana" - przekonuje. I twierdzi, że stracą na tym wszyscy, bo to w Warszawie generowana jest większość podatku od przedsiębiorstw, a to główny dochód województw. "Nowy twór będzie najbiedniejszym województwem w kraju skazanym na pomoc rządu i janosikowe. Warszawiacy i Warszawa z kolei nic nie zyskają a zapewne stracą bo cały dochód oddamy w janosikowym, a nie wykluczone że jeszcze będziemy dokładać więcej niż dziś" - informuje Jóźwiak.

Zwraca również uwagę na sprawę funduszy unijnych. Jak twierdzi, po zmianach zabraknie pieniędzy i miasto może mieć problemy z dokończeniem metra, rozwojem Szybkiej Kolei Miejskiej i dalszą wymianą taboru Tramwajów Warszawskich, budową nowych węzłów drogowych i modernizacją szpitali czy bulwarów. "Wyliczać można długo. Mamy już za sobą lata ciągłych zmian ustroju, rozbicia dzielnicowego i apatii w inwestycjach miejskich. Temat jest zbyt ważny dla nas, mieszkańców Warszawy by wywracać nam wszystko w jedną noc. To jest ten plan? Pozbawić nas szans rozwoju? Czy to ma być kara za to że Warszawa nie głosuje na PiS, że Warszawiacy tak licznie chodzą na demonstracje w obronie demokracji, TK czy wolnych mediów?" - pisze wiceprezydent stolicy.

Tymczasem o pomyśle na województwo warszawskie Prawo i Sprawiedliwość mówiło przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. A także w październiku 2010 roku. - Jeśli mówię o województwach nie mogę wspomnieć o krzywdzie - to jest dobre słowo oddające rzeczywistość. Krzywdzie jaką spotkało Mazowsze. Ono w statystykach jest traktowane jako bardzo zamożne, najzamożniejsze w kraju. A tak naprawdę bardzo zamożna jest Warszawa, a reszta jest różna - na ogół - sytuacja jest nie najlepsza. Musimy stworzyć wobec tego województwo warszawskie, to absolutna konieczność - mówił wówczas Jarosław Kaczyński.

"Pomysł absurdalny i szkodliwy"

Pomysł PiS-u negatywnie ocenia także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. - Pomysł utworzenia po wygranych wyborach województwa warszawskiego uważam za absurdalny i szkodliwy. To czysta gra wyborcza - powiedział na wtorkowym briefingu prasowym marszałek województwa. - Ludziom przedstawia się wizję nowego województwa, które mogłoby w sposób nieograniczony korzystać ze środków UE. To jest oczywiście nieprawda - dodał. Struzik podkreślił, że pieniądze unijne przyznane Polsce na lata 2014-2020 są już podzielone. CZYTAJ WIĘCEJ NA TE TEMAT

- To chodzenie po bandzie. PiS-owi chodzi o zmianę władz w Warszawie – tak pomysł oddzielenia stolicy od Mazowsza oceniła Hanna Gronkiewicz-Waltz, która była gościem TVN24 w listopadzie. PRZECZYTAJ KOMENTARZ PREZYDENT STOLICY

ZOBACZ WYPOWIEDŹ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO O WYDZIELENIU WOJEWÓDZTWA:

Jarosław Kaczyński o wydzieleniu Warszawy z Mazowsza
TVN24

ran/r