Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Marsz Wyzwolenia Konopi wstąpi na komendę

Warszawa

Jeden z poprzednich Marszów Konopi - fot. TVN Warszawa

W sobotę po południu w centrum miasta wyruszy Marsz Wyzwolenia Konopi. Ma trwać pięć godzin. Organizatorzy zapowiadają, że weźmie w nim udział nawet 20 tysięcy osób, w tym polityków.

W ostatniej chwili organizatorzy wspólnie z policją ustalili nową trasę oraz godzinę rozpoczęcia marszu. - Wyruszymy o godzinie 16:00 - poinformował Michał Makowski, koordynator demonstracji.

Jak dodaje będzie to marsz zwolenników zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Wszystko zakończy się o godzinie 20.

Demonstrujący wyruszą z placu Defilad i przejdą Marszałkowską do placu Konstytucji, później Piękną, Kruczą, Wilczą, znowu Kruczą, Hożą, przez plac Trzech Krzyży na Wiejską przed Sejm RP.

Podczas przemarszu uczestnicy zatrzymają się przed śródmiejską komenda policji przy ul. Wilczej 21. Chcą złozyć w niej petycję, zgodną ze swoimi postulatami.

Organizatorzy spodziewają się udziału znanych osób, m. in. niektórych polityków. - Ma do nas dołączyć Janusz Palikot - zapowiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Makowski, koordynator marszu.

Sprawdź utrudnienia

Mimo że pochód ruszy o godzinie 15.00, to już wcześniej rozpoczną się utrudnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej. Trasy zmieni ponad 20 linii autobusowych:

107, 108, 116, 117, 127, 131, 151, 158, 166, 171, 175, 180, 195, 210, 222, 501, 503, 507, 512, 517, 519, 520, 521, 525.

SZCZEGÓŁY ZMIAN NA STRONIE ZTM

Podobne marsze mają się odbyć tego samego dnia w kilku miastach kraju, m.in. Poznaniu, Katowicach czy Wrocławiu.

Specjalnie przed wyborami

Demonstrujący nie przez przypadek wybrali termin na osiem dni przed wyborami parlamentarnymi. W czasie marszu będą zachęcać do głosowania na kandydatów, którzy popierają zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Główne założenie tego projektu to dekryminalizacja posiadania i uprawy marihuany (30 gramów na własny użytek oraz "trzech roślin pod domową uprawę").

Obecnie, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, używanie żywicy konopi może prowadzić do narkomanii i dozwolone jest tylko w celu prowadzenia badań. Kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli jest to znaczna ilość, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Konsekwencje po majowym marszu

W maju tego roku po podobnej demonstracji policja zatrzymała 39 osób, w tym siedmioro nieletnich. 28 osób usłyszało zarzut posiadania narkotyków.

bf/mz/js