Marsz Solidarności: koncert Kukiza, później blokada miasta

Warszawa

| Getty Imagesfot. TVN24

- To będzie największa od trzech lat demonstracja w stolicy – zapowiada Piotr Duda, szef NSZZ "Solidarność". Do Warszawy 30 czerwca przyjedzie nawet 50 tysięcy osób. Zanim jednak protestujący zablokują centrum miasta, będą bawić się na koncercie Pawła Kukiza i Piersi.

Działacze "Solidarności" zapowiadają, że manifestacja ma być barwna i rzucająca się w oczy. Nieprzypadkowo datę protestu ustalono na dzień przed rozpoczynającą się polską prezydencję UE. - Chcemy w ten sposób pokazać rządowi, ale również całej Europie, że Polska to kraj z wieloma nierozwiązanymi problemami społecznymi, drożyzną, niskimi płacami, bezrobociem wśród ludzi młodych - czytamy na stronie Solidarności.

Koncert Kukiza...

Związkowcy zaczną się schodzić na plac Piłsudskiego od godziny 10.00. Mają tam zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej. Później petycja ma być przekazana Kancelarii Premiera.

"Solidarność" rozgrzewać ma Paweł Kukiz, którego koncert zaplanowano na 12.00. Godzinę później związkowcy ruszą Traktem Królewskim w kierunku Sejmu.

... i kibice Lechii

Występ Kukiza i Piersi to nie jedyny "egzotyczny" element demonstracji. Oprócz artysty wsparcia związkowcom mają udzielić również fani Lechii Gdańsk. Swoją obecność zapowiedzieli już też sympatycy Legii. Niezadowoleni z polityki Donalda Tuska wobec kibiców, skorzystają z okacji i darmowego autobusu "Solidarności", by wspólnie wystąpić przeciwko rządowi.

Utrudnienia w centrum

Wspólny marsz rozpocznie się o godzinie 13. Protestujący z placu Piłsudskiego przejdą Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem przed Sejm przy ul. Wiejskiej. Następnie ulicą Piękną i Al. Ujazdowskimi dotrą przed kancelarię premiera. W trakcie przemarszu wymienione ulice będą nieprzejezdne.

fot. tvn24.pl
fot. tvn24.pl
| Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na utrudnienia będą się musieli przygotować również pasażerowie komunikacji miejskiej. Jeżeli poszczególne ulice będą nieprzejezdne, to 21 linii autobusowych będzie miało zmienione swoje trasy.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN

Infolinia policji

Komenda Stołeczna Policji uruchamia specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie miasta, w związku z dzisiejszymi manifestacjami: INFOLINIA KSP 22 60-38-038.

bf