Marsz, modlitwy, odsłonięcie pomnika

Warszawa

Sasin: pomnik odsłonią rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej | Radio Zet
wideo 2/5

Od godziny 8 do 21.15 odbywać się będą w Warszawie uroczystości z okazji 8. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. O 15.30 planowane jest odsłonięcie pomnika ofiar na placu Piłsudskiego, a przed 21 ostatni - jak zapowiada Prawo i Sprawiedliwość - marsz i przemówienie Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Zdecydowana większość wtorkowych obchodów będzie miała charakter państwowy. Uroczystości organizuje jednak również stołeczny ratusz. Rozpoczną się o godzinie 8.20 przy kwaterze smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie. Zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar i odmówiona wspólna modlitwa. Zaplanowano też złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje państwowe, samorządowe i rodziny. O godzinie 8.41 w godzinę katastrofy, zostanie odegrany utwór "Cisza".

Obchody państwowe

Organizatorem państwowych obchodów rocznicy katastrofy jest wicepremier prof. Piotr Gliński. Rozpoczną się o godzinie 8 mszą świętą w intencji ofiar katastrofy w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

Stąd zebrani przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie o 8.41 odbędzie się Apel Pamięci.

Kolejnym puntem obchodów jest blok filmowy, który odbędzie się na placu Piłsudskiego od 9 do 12.

O godzinie 12.15 odbędzie się wspólna modlitwa Regina Coeli, a od 12.15 do 15 - kolejna część bloku filmowego. Po nim, o 15 zaplanowano kolejną modlitwę (Koronkę do Miłosierdzia Bożego). Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać na placu Piłsudskiego.

Odsłonięcie pomnika

O godzinie 15.30 zostanie odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Pomnik umiejscowiony jest na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego a Królewską.Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina pomnik odsłonią rodziny ofiar. Podczas uroczystości w ich imieniu przemówienie wygłosi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Sasin poinformował, że na pomniku są alfabetycznie wypisane nazwiska wszystkich ofiar i nikt nie jest na nim wyróżniony.

Related content

Następnie o godzinie 16 przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego, zostanie odsłonięty kamień w miejscu gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Sam pomnik ma zostać odsłonięty jesienią.

Po odsłonięciu kamienia - od 16.30 do 17 zebrani wrócą na plac Piłsudskiego, gdzie będzie odbywał się koncert.

Marsz pamięci

Ostatnia część uroczystości odbędzie się wieczorem - o 19 w bazylice św. Jana Chrzciciela przy Świętojańskiej odbędzie się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Po niej z placu Zamkowego ruszy marsz pamięci - przed Pałac Prezydencki. Organizatorzy przewidują, że zebrani dojdą tam około 20.15. Przed pałacem przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Politycy partii zapowiadają, że będzie to ostatni marsz smoleński w takiej formule. Zakończenie uroczystości rocznicowych zaplanowano na placu Piłsudskiego o 21.15.

Zgromadzenia prywatne

Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych w Warszawie odbędą się także zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne. Zaplanowano pięć takich zgromadzeń. Pierwsze: od 16.30 do północy, przy Krakowskim Przedmieściu, skrzyżowaniu z Królewską i na placu przed kościołem wizytek. Drugie zgromadzenie zaplanowano od 14.30 do północy w Ogrodzie Saskim (przy fontannie). Trzecie - również od 14.30 do północy na ulicy Trębackiej (na odcinku ulic: Moliera - Krakowskie Przedmieście).

Czwarte zgromadzenie ma odbyć się w godzinach 17.30 - 21 ponownie w Ogrodzie Saskim i ostatnie od godziny 18 do północy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej.

Mapa zgromadzeń na 10 kwietnia
UM Warszawa

Policja przygotowana

Stołeczna policja informuje, że jest gotowa do zabezpieczenia wszystkich zgromadzeń, które tego dnia będą się odbywały na ulicach Warszawy.

- Dla nas najważniejsze jest nie to, jak się dana impreza nazywa, nie to, kto bierze w niej udział, ale przede wszystkim to, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom danego zgromadzenia, jak i wszystkim osobom postronnym - mówi Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

Marczak podkreśla też, że policja rozpatruje różne warianty, tak aby na każdy z nich być przygotowanym. Jednocześnie zaznacza, że ze względów bezpieczeństwa policja nie podaje informacji o liczbie funkcjonariuszy, którzy tego dnia będą skierowani do zabezpieczenia zgromadzeń. Dodaje jednak, że stołeczna policja będzie korzystać z "własnego doświadczenia, ale będzie także wspierana przez policjantów z kraju".

Mieszkańcy Warszawy muszą przygotować się na szereg utrudnień komunikacyjnych. Część ulic będzie zamknięta albo wygrodzona barierami. Autobusy będą kierowane na objazdy CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH

Ograniczenia w ruchu i parkowaniu 10 kwietnia | UM Warszawa
Ograniczenia w ruchu pieszych | UM Warszawa
Ograniczenia wokół placu Piłsudskiego | UM Warszawa
Ograniczenia w ruchu i parkowaniu 10 kwietnia | UM Warszawa
Ograniczenia w ruchu pieszych | UM Warszawa
Ograniczenia wokół placu Piłsudskiego | UM Warszawa
Ograniczenia w ruchu i parkowaniu 10 kwietnia | UM Warszawa
Ograniczenia w ruchu pieszych | UM Warszawa
Ograniczenia wokół placu Piłsudskiego | UM Warszawa

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

kw/PAP/b