Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Marsz, koncert, przemówienie prezesa PiS. Protest na Trakcie

Warszawa

solidarnosc.org.plW Warszawie ma pojawić kilkadziesiąt tysięcy związkowców

Przeciwko brakowi dialogu społecznego i podnoszeniu wieku emerytalnego oraz w obronie swobód obywatelskich i pluralizmu mediów chcą manifestować uczestnicy sobotniego marszu "Obudź się Polsko". Organizatorzy spodziewają się 100 tys. osób, w tym kilkudziesięciu tysięcy związkowców.

Zgłoszenie manifestacji złożyła w warszawskim urzędzie miasta osoba prywatna. Zgromadzenie ma odbyć się w godzinach 11.30-20.30. Jak podała z kolei Polska Agencja Prasowa, od godz. 12.00 uczestnicy demonstracji będą się zbierać na pl. Trzech Krzyży. O godz. 13.00 ma się rozpocząć msza święta.

Po niej uczestnicy manifestacji chcą przemaszerować Traktem Królewskim na pl. Zamkowy. Zakończenie marszu przewidziano na godz. 17.00.

Spotkanie mają zakończyć koncert patriotyczny i przemówienia, m.in. szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa Solidarności, Piotra Dudy.

Związkowcy się szykują

Szef NSZZ Solidarność Piotr Duda powiedział PAP, że spodziewa się na marszu kilkudziesięciu tysięcy związkowców. Według komunikatu zamieszczonego na internetowej stronie Solidarności, sobotni protest, którego związek będzie jednym z uczestników, odbędzie się pod hasłami wolności dla mediów i zgromadzeń, podwyższenia płacy minimalnej, wycofania się z ustawy wydłużającej wiek emerytalny, ograniczenia patologii rynku pracy (w tym stosowania umów śmieciowych) oraz na rzecz stabilnego zatrudnienia.

Związkowcy mają przybyć do stolicy na godz. 11.00 i grupować się w trzech miejscach: w Al. Jerozolimskich przed Muzeum Wojska Polskiego, przy ul. Matejki obok pomnika Armii Krajowej oraz na ul. Kruczej przy Ministerstwie Skarbu Państwa i Głównej Inspekcji Pracy.

O udział w sobotnim marszu zaapelował szef PiS Jarosław Kaczyński.

Udział zapowiedziała też Solidarna Polska.

Czytaj też o innych zgromadzeniach w ten weekend.

PAP/bf/roody//mz