Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie. "Nie dla gender"

Warszawa

Apel o prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej na szczeblu samorządowym był głównym postulatem IX Marszu dla Życia i Rodziny, który w przeszedł ulicami Warszawy. Marsze odbywają się też w innych miastach.

Uczestnicy Marszu w Warszawie wyruszyli po godz. 15 z pl. Trzech Krzyży. Kilkaset osób przeszło Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie na zakończenie Marszu zaplanowano rodzinny koncert.

„Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd".

Na niesionych przez uczestników transparentach umieszczono takie napisy jak: "Mama i tata najpiękniejszy skarb świata", "Duża rodzina niebo przypomina", "Nie dla gender", "Stop seksualizacji dzieci". Uczestnicy nieśli także biało-czerwone flagi o transparenty z nazwami swoich miejscowości. Odtwarzane były fragmenty przemówień papieża Jana Pawła II poświęcone rodzinie.Uczestnikom Marszu, wśród których byli przede wszystkim rodzice, towarzyszyła orkiestra, która grała tradycyjną muzykę szkocką, oraz motocykliści z Rajdu Katyńskiego.Tegoroczny Marsz odbywał się pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd". Rzeczniczka Marszu Anna Borkowska-Kniołek powiedziała w niedzielę dziennikarzom, że hasło to nawiązuje do jesiennych wyborów samorządowych.- Chcemy zwrócić uwagę, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej. To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Chcemy, żeby samorządy stworzyły dobry klimat dla rodziny - powiedziała Borkowska-Kniołek.Zaznaczyła, że samorządy pełnią nadzór nad szkołami. - Samorządy odpowiadają za finansowanie szkół i dodatkowych programów. Chcielibyśmy, żeby w szkołach nie były realizowane programy, które mogłyby deprawować młodzież, które zachęcałyby do przedwczesnej edukacji seksualnej - dodała Borkowska-Kniołek.

Wartości prorodzinne w szkołach

Organizatorzy Marszu zbierali podpisy pod petycją do prezydenta ws. nowelizacji ustawy oświatowej. - Chcemy żeby w tej ustawie było jasno powiedziane, że w szkole będą promowane treści prorodzinne, na takiej samej zasadzie jak promowane są treści nt. zdrowego trybu życia czy postawy obywatelskiej -powiedziała rzeczniczka marszu.

W marcu odbył się Marsz Świętości Życia:

Marsz Świętości Życia 2014
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

PAP, kś

Related content