Marki w Warszawie +? "Propozycja na przyszłość"

Warszawa

archiwum TVN24Taniej dla Marek?

Pierwszej strefy biletowej w Markach, jak tego chcieli mieszkańcy i samorządowcy, na razie nie będzie, ale ZTM przygotował dla podwarszawskiej miejscowości inną propozycję - strefę nazwaną roboczo "Warszawa +".

- "Warszawa +" to specjalna strefa biletowa pomiędzy strefami I a II, która musiałaby być wprowadzona uchwałą Rady Warszawy - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik ZTM. I pracyzuje, że ceny biletów dla mieszkańców Marek byłyby wtedy niższe niż w II, ale wyższe niż w I strefie.

Wg. wyliczeń, jakie przytoczyła "Gazeta Echo", za bilet 30-dniowy imienny mieszkańcy Marek, po wprowadzeniu nowej stefy, zapłaciliby 124 zł. Dziś to dla nich koszt 156,00 zł, ale w 2013 r. bilet ważny pod Warszawą będzie kosztował już 230 zł, a rok później: 280 zł. Za bilet 90-dniowy imienny w nowej strefie mieszkańcy zapłaciliby 296 zł. Dziś to dla pasażerów z Marek koszt 370 zł. W 2013 r. w II strefie ma wzrosnąć do 474 zł, a w 2014 roku: 550 zł.

Bilety byłyby ważne w strefie I oraz "Warszawa +". Za wyjazd poza nową strefę trzeba by dopłacić.

Szansa dla innych miejscowości

Na wejście do "Warszawy +" mają także szansę inne gminy. - To, czy wejdą, będzie zależało od zainteresowania poszczególnych samorządów, z zastrzeżeniem, że mogą to być tylko te, które administracyjnie graniczą z Warszawa - wyjaśnia.

Nie ma terminu

Kiedy zostanie wprowadzona "Warszawa +"? - Na razie nie wiadomo. To zależy od decyzji radnych - podsumowuje Krajnow. - Trzeba to rozpatrywać w kategoriach propozycji, rozwiązania na przyszłość - dodaje.

Chceli do I strefy. Nie było ich stać

Propozycja ZTM padła w związku z oczekiwaniami mieszkańców Marek. Jeszcze przed zeszłoroczną podwyżką cen biletów zbierali podpisy pod petycją za wprowadzeniem w mieście I strefy biletowej.

"Marki to ponad 25-tysięczne dynamicznie rozwijające się miasto, położone 10 km od centrum Warszawy. Miejscowość znajduje się w najbliższej strefie oddziaływania społeczno-gospodarczego stolicy, a cel podróży mieszkańców dojeżdżających codziennie do szkoły, pracy czy lekarza znajduje się w pierwszej strefie biletowej komunikacji miejskiej. Nadszedł najwyższy czas na wprowadzenie Marek do miejskiej strefy biletowej. Nie pozwólmy, aby traktowano nas jak pasażerów drugiej kategorii" - pod tymi słowami w internecie podpisało się ponad pół tysiąca osób. Przedstawili też wyliczenia. W 2014 roku, po kolejnych podwyżkach, będą płacić 7,80 zł za jednorazowy bilet.

Poparli ich radni. Ale na razie niewiele zdziałali. Suma, którą ZTM wyznaczył za wejście do I strefy przerosła możliwości budżetu tego graniczącego ze stolicą miasta.

ran/mz