Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Maria poszła w ślady Anny. Drąży drugi tunel

Najnowsze

konsorcjum AGPMaria wystartowała

Punktualnie o godzinie 9.00 w szybie startowym przy rondzie Daszyńskiego rozpoczęła pracę Maria. Zadaniem drugiej tarczy TBM będzie wydrążenie północnego tunelu II linii metra z Woli na Powiśle.

Tym samym Maria dołączyła do Anny, która od 16 maja zdążyła wydrążyć ponad 100 metrów tunelu II linii metra. – Tarcza Maria zaczęła drążyć tunel przy rondzie Daszyńskiego o godz. 9.00 – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP budującego II linię metra.

Nawet 30 metrów pod ziemią

Tarcza ma do pokonania 2,8 kilometra tunelu w kierunku Powiśla. Podobnie jak jej siostra z równoległego tunelu, będzie poruszać się ze średnią prędkością 10 metrów na dobę.

- Jest to prędkość średnia dla całego odcinka. Te wyliczenia zawierają w sobie montaż, demontaż oraz czynności technicze – precyzował Mateusz Witczyński.

Maria przechodzić będzie kolejno przez stacje: Rondo ONZ (C10), Świętokrzyska (C11), Nowy Świat (C12), na głębokości od 12 metrów do niemal 30 metrów.

Pierwszy z czterech TBM-ów, które będą pracować w Warszawie, wgryzł się w ziemię 16 maja pod rondem Daszyńskiego.

Jeszcze trzecia i czwarta

Jak powiedział PAP rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko, dotychczas Anna wydrążyła ponad 100 metrów tunelu. Została zatrzymana w celu rozebrania instalacji startowej oraz montażu systemu transportu - urobku na zewnątrz i tzw. tubingów (betonowych elementów obudowy tunelu) do wewnątrz tunelu. Ponownie tarcza ruszyć ma w przyszłym tygodniu. Trzecia tarcza - Wisła, a także czwarta, jeszcze niemająca imienia, wykonają odcinki pomiędzy stacjami Powile a Dworzec Wileński. Mają wystartować jesienią.

PAP/ran/b

Źródło zdjęcia głównego: konsorcjum AGP