Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Marek Suski podał datę odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTrwają prace przy budowie pomnika

10 listopada zostanie odsłonięty pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie - poinformował we wtorek szef gabinetu premiera Marek Suski.

Suski, który jest również członkiem Komitetu Społecznego Budowy Pomników: ŚP. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej, poinformował, że przed odsłonięciem monumentu odbędzie się uroczysta msza święta w warszawskim kościele seminaryjnym. Następnie uczestnicy mszy przejdą na pl. Piłsudskiego, gdzie naprzeciw Garnizonu Warszawa nastąpi odsłonięcie pomnika, odegrany zostanie hymn państwowy oraz zostaną złożone wieńce.

Odsłonięcie kamienia

12 września wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał pozwolenie na budowę pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Decyzja wojewody została wydana po sprawdzeniu kompletności wniosku pod kątem formalnoprawnym.

Przypomnijmy, że w marcu wojewoda mazowiecki wydał decyzję lokalizacyjną dla pomnika. Wnioskował o nią społeczny komitet budowy pomników smoleńskich. Teren, na którym ma stanąć, jest działką należąca do Skarbu Państwa. Podczas uroczystości związanych z ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej odsłonięto kamień węgielny - w miejscu, gdzie w przyszłości stanie monument.

10 kwietnia odsłonięto też pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na placu Piłsudskiego. Jego budowa trwała niespełna dwa miesiące. Towarzyszyły jej kontrowersje związane z przejęciem przez wojewodę zarządu nad terenem wokół Grobu Nieznanego Żołnierza. Przeciw przejęciu działki protestowały wówczas władze miasta. Na budowę pomnika w tym miejscu nie zgadzała się też Rada Warszawy.

Na cokole

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który jest członkiem społecznego komitetu, mówił w marcu, że pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego "w tej chwili jest wykonywany". Wyjaśnił, że będzie on odlany z brązu, a jego odsłonięcie planowane jest na jesień.

To klasyczna figura na cokole. Zgodnie z zapowiedziami Sasina, ma liczyć łącznie siedem metrów wysokości (trzy i pół metra - figura i trzy i pół - cokół). Autorami projektu są Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jest zgoda na budowę pomnika Lecha KaczyńskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

PAP/ran/pm