Maraton odetnie im dojazd do domów. Mieszkańcy grożą blokadą

Warszawa

tvn24.plSporny fragment trasy maratonu

Zbliża się start 35. Maratonu Warszawskiego, a z nim rośnie napięcie wśród mieszkańców osiedla przy ulicy Arbuzowej w Wilanowie, przez którą prowadzi trasa biegu. Gdy maratończycy będą zmagać się z kolejnymi kilometrami trasy, mieszkańcy osiedla nie będą mogli dojechać do domów - alarmują na Kontakt24.

Mieszkańcy Wilanowa grożą protestem i zachęcają do zablokowania biegu. - Przebieg trasy uwzględnia możliwie jak najmniejsze zmiany w komunikacji i utrudnienia dla mieszkańców - odpowiada organizatorka imprezy.

35. Maraton Warszawski wystartuje w najbliższą niedzielę. Wiele kontrowersji wzbudza przebieg trasy maratonu przez ulicę Arbuzową. Mieszkańcy okolic grożą blokadą biegu, ponieważ Arbuzowa to jedyna droga wjazdu i wyjazdu na teren ich osiedla. Jej zamknięcie kolejny raz kompletnie dezorganizuje nam życie w dniu maratonu - piszą na Kontakt 24 mieszkańcy Wilanowa.

Maraton przez "błotne rozlewisko"

Jak wyjaśniają, nie tylko stan techniczny drogi budzi poważne wątpliwości, lecz także brak chodnika i ścieżki rowerowej oraz duże natężenie ruchu.

Miasto wytyczyło trasę maratonu przez prywatną działkę pomiędzy ulicą Arbuzowa a Al. Wilanowską, która nie jest drogą, tylko błotnym rozlewiskiem. Jak można ustalić trasę międzynarodowego, miejskiego maratonu po prywatnej działce, która nawet nie przypomina ulicy? Namawiamy jej właściciela, by na ten czas zamknął przejazd. Co wtedy zrobi miasto? – piszą mieszkańcy.

Przejazd ulicą Arbuzową
Kontakt 24

Organizator: mieszkańcy poinformowani

Jak powiedziała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Magda Skrocka-Kołodziejska z Fundacji "Maraton Warszawski", trasa biegu powstała w konsultacji z urzędami dzielnic, policją, strażą pożarną oraz innymi służbami. - Przebieg trasy uwzględnia możliwie jak najmniejsze zmiany w komunikacji i utrudnienia dla mieszkańców Warszawy - stwierdziła.

Skrocka-Kołodziejska przyznała, że ulica Arbuzowa to newralgiczny punkt trasy, jednak zapewniła, że organizator dokłada wszelkich starań, aby odpowiednio wcześniej poinformować mieszkańców o planowanych utrudnieniach. - Rozwieszono ogłoszenia informujące o przebiegu trasy i planowanych w tym dniu utrudnieniach - powiedziała. Dodała, że na stronie internetowej możemy sprawdzić, w jakich godzinach planowane jest całkowite zamknięcie danego odcinka ulicy.Promocja miasta

Organizatorka podkreślała, że maraton jest reklamą miasta. - W biegu będą uczestniczyć zawodnicy z 60 krajów. Takie maratony odbywają się m.in. w Nowym Jorku czy Londynie i trasy biegną przez ich centrum – mówiła Skrocka-Kołodziejska. Podkreśliła, że polscy organizatorzy starają się, aby warszawska trasa była równie atrakcyjna dla uczestników i kibiców, jak zagraniczne.Jak dodała, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Stowarzyszenie Nasz Ursynów będą prowadzić akcje zachęcające mieszkańców do kibicowania biegaczom.

Gdzie utrudnienia?

Maraton wystartuje o godzinie 9:30 na ulicy Waszyngtona przy Stadionie Narodowym. Mieszkańcy stolicy będą musieli liczyć się z utrudnieniami m.in. w Alejach Jerozolimskich, ulicy Marszałkowskiej, Starym i Nowym Mieście, Powiślu, Wisłostradzie, ul. 29 Listopada, ul. Gagarina, ul. Chełmskiej, ul. Belwederskiej, na Al. Witosa, ul. Sobieskiego, Dolince Służewieckiej.

W godzinach od 10 do 14:30 al. Wilanowska na odcinku między ulicą Rolną a Puławską będzie całkowicie nieprzejezdna. Z kolei ulica Arbuzowa ma być zamknięta dla ruchu od godziny 9 do godziny 13.

Dodatkowo z utrudnieniami muszą się liczyć też mieszkańcy Ursynowa

Spotkanie z burmistrzem

W odpowiedzi na protesty mieszkańców burmistrz dzielnicy Wilanów postanowił zorganizować w poniedziałek zebranie, na którym zostaną poruszone kwestie m.in. bezpieczeństwa związanego z ulicą Arbuzową, budowy ciągu rowerowo-pieszego wzdłuż południowego brzegu Potoku Służewieckiego oraz braku dróg ewakuacyjnych z osiedla.

CZYTAJ TEŻ NA KONTAKT 24

aolsz/rs