Maraton muzyki Mozarta 8 oper w 10 godzin

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plStefan Sutkowski, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej

W jedną noc – 26 maja - w Operze Kameralnej będzie można posłuchać najsłynniejszych utworów Mozarta. To 10 godzin muzyki, w dodatku za darmo i aż do 2:30 w nocy.

- To będzie maraton koncertowy. Pokażemy fragmenty oper Mozarta. Co 20 minut na scenie będa się zmieniać artyści. Publiczność może dołączyć nawet w środku nocy - zapowiada Stefan Sutkowski, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

26 maja odbędzie się tam Noc Mozarta. Od 17:30 do 2:30 w nocy będzie można usłyszec 8 opera genialnego kompozytora. Wykonane zostaną podczas piętnastu bloków muzycznych trwających po dwadzieścia minut.

W przerwach, w foyer zabrzmią pieśni i instrumentalne utwory kameralne Mozarta. Będzie to 10 godzin, podczas których nieprzerwanie w Operze Kameralnej będzie grana muzyka.

Walczą o przyszłość

Wykonawcami będą artyści Warszawskiej Opery Kameralnej – soliści, muzycy, mimowie i dyrygenci, którzy w ten sposób chcą przybliżyć publiczności muzykę Mozarta i jednocześnie przypomnieć o mającym się rozpocząć 15 czerwca prestiżowym Festiwalu Mozartowskim.

O sytuacji Warszawskiej Opery kameralnej pisalismy w marcu. Władze Mazowsza obcięły dotację o 4,5 mln złotych, a dyrektor Stefan Sutkowski zapowiadał, że Festiwal Mozartowski, prestiżowe wydarzenie na skalę europejską, w tym roku się nie odbedzie.

Sytuacja się zmieniła. Dziś dyrektor uspokaja: – Festiwal się odbędzie. To nie znaczy, że dostaliśmy dotacje. Po prostu wczesniej wydamy pieniądze przeznaczone na istnienie Opery Kameralnej. Pieniądzy starczy nam do 10 października. A co po tem? – Nie wiadomo - rozkłada ręce dyrektor.

W czasie Nocy Mozarta bilety na Festiwal Mozartowski będzie można kupić z 10-procentowym rabatem.

Stefan Sutkowski, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

Noc Mozarta26 maja 2012 - od godz. 17:30 do 2:30Al. Solidarności 76b, wstęp darmowy

band/roody