Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Manifestacja w Ursusie: "sprzedani jak niewolnicy"

Warszawa

| Fakty TVNfot

Około 80 pracowników zakładów URSUS wyszło na ulicę przed fabryką. Protestowali przeciwko postawieniu firmy w stan upadłości, nie dostają też od dwóch miesięcy pensji.

"Pracownicy URSUSA sprzedani jak niewolnicy", "URSUS wart 50 mln zł sprzedany za złotówkę" - z takimi transparentami pracownicy zakładu stanęli na ulicy Posagu Siedmiu Panien w piątek przed południem.

Przez około godzinę blokowali jezdnię, aż do akcji wkroczyła policja. Nielegalna manifestacja została "przeniesiona" pod budynki zakładów URSUS.

"Zostaliśmy oszukani"

- Uważamy, że zostaliśmy oszukani – mówi Elżbieta, która w zakładach pracowała od blisko 40 lat. - Bumar sprzedał zakłady firmie POL-MOT Warfama za złotówkę, później został zgłoszony wniosek o upadłości spółki - żali się.

Pracownicy skarża się, że od dwóch miesięcy nie dostają wynagrodzenia. - Poza świadczeniami gwarantowanymi w wysokości 900 zł - zaznacza Andrzej Kierkowski z zakładowej Solidarności. - Ale nadal ludzie przychodzą na dyżury. Formalnie jesteśmy pracownikami URSUSA, który został wyczyszczony z majątku. Łącznie sprawa dotyczy 240 pracowników - dodaje.

Pracownicy zgłosili też zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i działaniu na szkodę zakładów.

ran/par