Najnowsze

Manifa przeszła przez Warszawę

Najnowsze

Symboliczne przecięcie pępowiny pod Sejmem
Marcin Gula /tvnwarszawa.plSymboliczne przecięcie pępowiny pod Sejmem

13. Wielka Manifa Warszawska przeszła w niedzielę po południu z pl. Defilad przed Sejm, gdzie jej najmłodsi uczestnicy - dziewczynka i chłopiec - przecięli symboliczną pępowinę, łączącą Sejm z Kościołem. Manifestacja przebiegła spokojnie. Według służb porządkowych wzięło w niej udział w tym roku ponad 3 tys. osób.

Pochód ruszył z pl. Defilad z opóźnieniem, po godz. 12.40. Start imprezy zaplanowany był na 12. Manifestacja przeszła ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży, a dalej Al. Ujazdowskimi do ul. Pięknej. Przed 14 dotarł przed Sejm.

Manifa została w tym roku zorganizowana pod hasłem "przecinamy pępowinę". Chodzi o zbytnią, zdaniem organizatorów manifestacji, zależność państwa od Kościoła. Organizatorki podkreślają, że hasło nie jest wymierzone przeciwko Kościołowi czy też wierze, jedynie przeciwko niesprawiedliwemu podziałowi pieniędzy z budżetu.

"Kobiety na boiska"

Manifestanci przynieśli transparenty z hasłami: "Nie igrzysk nam trzeba lecz żłobków i chleba", "Etaty dla kobiet nie dla księży", "Kobiety na boiska", "Ważniejsza matka niż koloratka" i "Chcemy zdrowia nie zdrowasiek".

W pochodzie jechała specjalnie przygotowana dla dzieci platforma, gdzie mogły się bezpiecznie pobawić pod fachową opieką. W Manifie - podobnie jak w ubiegłych latach - wzięły udział w m.in.: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Wolny Związek Zawodowy Sierpień '80. Na demonstracji obecni byli także politycy, m.in. SLD i Ruchu Palikota: Janusz Palikot, Wanda Nowicka i Joanna Senyszyn.

Czytaj także na tvn24.pl

Manifa przecina pępowinę

Manifa idzie pod Sejm
Manifa idzie pod SejmMarcin Gula /tvnwarszawa.pl

Utrudnienia w komunikacji miejskiej

Manifa w Warszawie
Manifa w WarszawieTVN 24

Podczas Manify mieszkańcy musięli liczyć sięz utrudneiniami.

Zmiany w organizacji ruchu były wprowadzane etapami. Policja zamykała poszczególne ulice. Na objazdy skierowano kilkanaście linii autobusowych. Za to bez zmian kursowały tramwaje.

as/mjc/par

Trasa Manifytargeo.pl
Pozostałe wiadomości