Manifa dedykowana ofierze katastrofy smoleńskiej

Warszawa

| Polski Teatr Tańca w Poznaniufot. TVN Warszawa

Tegoroczna Manifa dedykowana będzie Izabeli Jarudze-Nowackiej. Manifestacja organizowana z okazji Dnia Kobiet przez środowiska feministyczne odbędzie się w niedzielę 6 marca pod hasłem "Dość wyzysku" - informuje Polska Agencja Prasowa.

Manifa ma zwracać uwagę na najważniejsze problemy, z jakimi borykają się Polki; co roku organizowana jest pod innym hasłem. W tym tematami przewodnimi manifestacji będą: bezrobocie, nierówność ekonomiczna, łamanie prawa pracy.

Pamięci Jarugi-Nowackiej

XII Manifa poświęcona będzie Jarudze-Nowackiej, która zginęła w zeszłym roku w katastrofie pod Smoleńskiem. - Na początku Manify głos zabierze córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, Barbara Nowacka, a po zakończeniu, wraz ze wszystkimi chętnymi, pójdziemy złożyć kwiaty pod tablicą poświęconą jej pamięci, przy wejściu do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - poinformowała PAP w poniedziałek Elżbieta Korolczuk z Porozumienia Kobiet 8 Marca, które organizuje Manifę.

Jaruga-Nowacka - posłanka, pełnomocniczka rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, wicepremier i minister polityki społecznej - od początku kariery politycznej występowała w obronie praw człowieka i osób dyskryminowanych, walczyła o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, co roku uczestniczyła też w Manifach.

Faministki i związki zawodowe

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych, w organizację Manify włączają się związki zawodowe. Na manifestacji spotkają się m.in. przedstawiciele OPZZ, ZNP, Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podobnie jak w zeszłym roku Manifie towarzyszy festiwal Rewolucje Kobiet, który rozpoczął się 25 lutego i potrwa do 13 marca. W ramach festiwalu odbywają się przedstawienia, pokazy filmów, wystawy, organizowane są również debaty i spotkania.

W czwartek w siedzibie ZNP odbędzie się debata "Solidarność czy wyścig szczurów? Jakiej Polski chcemy?". W niedzielę 13 marca zaplanowano II Manifowy turniej piłki nożnej dla kobiet w hali sportowej OSiR Targówek.

W Warszawie i poza nią

Manifa wyruszy w południe z Placu Defilad i ulicami Warszawy przejdzie przed Sejm. Manifestacje z okazji Dnia Kobiet odbędą się także w innych polskich miastach.

Więcej informacji o Manifie i towarzyszącym jej festiwalu można znaleźć na stronie www.manifa.org.

bako/par