Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Mandaty po kontroli autokarów

Warszawa

| targeo.pl /tvnwarszawa.plfot. TVN Warszawa

Choć od kilku lat stan autokarów, które wiozą najmłodszych na wypoczynek systematycznie się poprawia, to jednak warto być stuprocentowo pewnym, że ten, który wiezie nasze dziecko też jest bezpieczny. Zaczęły się ferie i kontrole autobusów. Inspektorzy wystawili w sobotę cztery mandaty.

W sobotę rozpoczęły się ferie w województwach mazowieckim - potrwają do 27 lutego.

Inspekcja Transportu Drogowego wraz z policją już od piątku kontrolują autobusy które przewożą dzieci na zimowiska. Stały punkt takich kontroli, jak co roku jest na Torwarze. Oprócz tego funkcjonariusze wraz z policją prowadzą wyrywkowe kontrole na głównych trasach.

Niestety wciąż się zdarzają przypadki łamania przepisów. W piątek i sobotę rano w Warszawie skontrolowano 27 autokarów. Inspektorzy wystawili 4 mandaty.

- Braki w dokumentacji, w dwóch przypadkach były naruszenia czasu pracy. Jeden z kierowców nie został dopuszczony do jazdy, natomiast w autokarze był drugi kierowca i on mógł jechać – wyjaśnia Alvin Gajadhur rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Wszystkie sprawdzone dotąd autobusy mogły bezpiecznie wyjechać w trasę. Większość z nich zawiezie dzieci wprost na stoki narciarskie.

"Bezpieczny autobus"

Od początku ferii w całym kraju sprawdzono ok. 600 autokarów, a inspektorzy zatrzymali 30 dowodów rejestracyjnych i ukarali kierowców 55 mandatami. W przypadku 10 autokarów ich stan techniczny był na tyle zły, że nie mogły wyjechać w trasę. - Organizator transportu jest w takich przypadkach zobowiązany podstawić inny środek transportu - dodał rzecznik.

Więcej kontrolii

Gajadhur zapowiedział, że kontrole autokarów będą trwały do końca ferii. W Mazowieckiem stałe punkty kontroli autokarów działają w m.in. Warszawie, Płocku i Radomiu.

Podczas ubiegłorocznych ferii inspektorzy skontrolowali w całym kraju ponad 1,3 tys. autokarów przewożących dzieci. Zatrzymali dowody rejestracyjne ok. 100 pojazdów i ukarali mandatami 130 kierowców. Nie zatrzymano żadnego kierowcy pod wpływem alkoholu.

Mateusz Wróbelpar