Mandat za używanie fajerwerków. Strzelać można tylko w Sylwestra

Warszawa

archiwumFajerwerki tylko 31 grudnia i 1 stycznia

Każdy, kto decyduje się na zabawę fajerwerkami, musi się liczyć z mandatem w wysokości nawet 500 zł. Używać środków pirotechnicznych można jedynie w Sylwestra i Nowy Rok, ale przy zachowaniu ostrożności.

Jeszcze przed zabawą wiele osób kupuje fajerwerki. Trzeba być jednak ostrożnym, bo używanie ich jest niedozwolone. Mówi o tym kodeks wykroczeń."Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" – brzmi zapis w art. 51.

Nawet 500 zł kary?

Straż miejska precyzuje, że za używanie środków pirotechnicznych może grozić mandat. – Do 500 zł za użycie środków pirotechnicznych. W grudniu nie wystawialiśmy z tego tytułu żadnego mandatu – zaznacza Jolanta Borysewicz z biura prasowego formacji. I dodaje, że zwyczajowo przyjęte jest, że środki pirotechniczne można odpalać 31 grudnia i 1 stycznia. – Trzeba jednak zachować środki ostrożności – dodaje Borysewicz.O rozwagę przy użyciu fajerwerków w Sylwestra i Nowy Rok apeluje też policja. Zobacz film przygotowany przez Komendę Stołeczną Policji:

Jak używać fajerwerków
ksp

ran/sk