Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

"Mamy sytuację nadzwyczajną". Tak chcą przyspieszyć odbudowę

Najnowsze

TVN24Jarosław Jóźwiak mówi o remoncie Łazienkowskiego

Ratusz zakłada, że wykonawcę odbudowy mostu będzie mógł wybrać w trybie "z wolnej ręki", a nie w żmudnej procedurze przetargowej. Aby przyspieszyć rozbiórkę, drobne prace stołeczni drogowcy wykonują na razie sami. O planach odbudowy mostu mówił w poranku TVN24 Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy.

- Jesteśmy na etapie przygotowań do rozbiórki. Trwają pierwsze prace - powiedział w poranku TVN24 wiceprezydent Warszawy, Jarosław Jóźwiak.

Drogowcy rozpoczęli usuwanie metalowych barierek i krawężników - czytaj więcej.

Na razie prace wykonuje miejska jednostka, za to odbudową konstrukcji zajmie się już zewnętrzna firma, którą ratusz chce wybrać w trybie "z wolnej ręki". Chodzi o to, żeby uniknąć żmudnej procedury przetargowej.

"Mamy sytuację nadzwyczajną"

- Mamy decyzję powiatowego nadzoru budowlanego, dotyczącą sytuacji związanej z katastrofą budowlaną na tym moście. Mamy sytuację nadzwyczajną, związaną z istotnymi utrudnieniami. Mamy więc przesłanki, żeby skorzystać z trybu wolnej ręki i zaprosić tych wykonawców, którzy mają potencjał i doświadczenie, aby taki remont wykonali. Zakładamy, że procedury wyboru potrwają kilka, kilkanaście dni - wyjaśnił Jóźwiak.

Podkreślił, że to znacznie przyspieszy odbudowę.

To, że decyzja o katastrofie znacznie przyspieszy prace, podkreślał po pożarze dziennikarz tvnwarszawa.pl, Karol Kobos - czytaj więcej.

Przejezdność do końca roku? "To realne"

Jóźwiak powtórzył to, co w czwartek deklarował wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za inwestycje. - Chcemy uzyskać przejezdność do końca roku - powiedział.

Czy to realny harmonogram? - pytał prowadzący program.

- Sama przejezdność jest realna. Nie będę przesądzał, bo to zależy, jak zakończą się negocjacje z wykonawcą - ocenił Jarosław Jóźwiak.

Most na 100 lat

- Most i tak w perspektywie 10 lat musiałby przejść generalny remont. Chcemy, aby nowa konstrukcja była trwała i wytrzymała nawet do 100 lat - zaznaczył we "Wstajesz i wiesz" Jóźwiak.

Dodał, że na Łazienkowskim może pojawić się nowość: ścieżka rowerowa.

- Rowerzyści to postulują. Trwają analizy, na ile to jest możliwe. Mam nadzieję, że się uda - zaznaczył.

Czytaj także o postulatach rowerzystów.

/lulu