Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mamy ośliczkę somalijską. Na wolności mniej niż sto osobników

Warszawa

Warszawskie zoo ma nowego mieszkańca. Stado osłów somalijskich powiększyło się o małą ośliczkę. To pierwsze takie narodziny w stołecznym ogrodzie. Są szczególnie ważne, bo na wolności pozostało mniej niż sto osobników tego gatunku.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to pierwsze narodziny tego gatunku w naszym zoo" – poinformował na swojej stronie internetowej stołeczny ogród zoologiczny.

Ośliczka urodziła się kilka dni temu. Jak podkreślają pracownicy zoo, dzielna mama wraz z córeczką czują się znakomicie. "Można je zobaczyć na wybiegu przy Alei Głównej, naprzeciwko wybiegu lwów" – czytamy na stronie ogrodu.

Ginący gatunek

Osioł somalijski to przodek osła domowego, pochodzący z Afryki. Na wolności gatunek ten zamieszkuje obszary pustynne i półpustynne na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Dorosłe osobniki mają ok. 1,4 metra wysokości i ważą do 275 kg. Ich znakiem rozpoznawczym są prążkowane kończyny.

Osioł somalijski jest gatunkiem krytycznie zagrożonym. Szacuje się, że w naturze żyje mniej niż sto osobników.

Zdjęcie na stronie głównej: Bartłomiej Zborowski/PAP

jk/b