Mamut wróci na Płocką. Wydrukowane kości w podłodze stacji metra

Najnowsze


Skopiowane i wydrukowane w 3D kości prehistorycznego ssaka zostaną wyeksponowane w podłogowej gablocie na stacji Płocka. To w tej okolicy natrafiono na wykopalisko podczas budowy metra. - Mamy już pierwsze konkretne ustalenia - chwali się Metro Warszawskie.

Kości odkryto w grudniu ubiegłego roku na budowie stacji C08 Płocka na Woli. Archeolodzy ocenili, że znalezisko może mieć nawet 120 tysięcy lat. Władze Woli oraz członkowie organizacji WAWstep wnioskowali do Metra Warszawskiego o możliwość stworzenia pamiątkowej wystawy na stacji Płocka.

Mamut w gablocie

Po spotkaniach między przedstawicielami metra, projektanta, wykonawcy oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego postanowiono, że najlepszym sposobem na wyeksponowanie wykopaliska będzie gablota podłogowa.

- Zlokalizowana zostanie na poziomie antresoli (wyjście w kierunku ulicy Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości prehistorycznego ssaka - przekazała Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.

- Zgodnie z prawem, znalezisko należy do Skarbu Państwa i po zakończeniu badań zostanie decyzją przekazane do wskazanego muzeum. Państwowe Muzeum Archeologiczne, sprawujące nadzór nad budową, wykonało już skan kości. Dzięki temu możliwy będzie wydruk kości w technologii 3D i późniejsza ich ekspozycja na stacji metra - dodaje.

Planowana gablota będzie miała wymiary półtora na półtora metra. Szkło na poziomie posadzki ma być antypoślizgowe.

Niepewne wyniki

Wciąż prowadzone są badania, które mają doprecyzować gatunek zwierzęcia. Według ekspertów był to mamut lub słoń leśny. Analiza powinna zakończyć się na przełomie marca i kwietnia. Grunt, w którym kości były znalezione jest bardzo zanieczyszczony, dlatego - jak informuje miejska spółka - otrzymanie jednoznacznych wyników nie jest pewne.

ap/b

Prehistoryczna historia w metrze"Fakty" TVN
wideo 2/5

Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie